sinameki.gen.tr https://www.sinameki.gen.tr Sinameki, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sinameki.gen.tr Thu, 06 Apr 2017 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sinameki Otu https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-otu.html Thu, 22 Nov 2018 21:13:03 +0000 Sinameki otu, sinameki otu şifalı bitkiler arasında en fazla bilinen otlardan biridir. Pek çok çeşidi olan sinameki otu aslında Mekke'de yetişen bir ottur. Mekke Senası olarak bilinen sinameki otu zaman Sinameki otu, sinameki otu şifalı bitkiler arasında en fazla bilinen otlardan biridir. Pek çok çeşidi olan sinameki otu aslında Mekke'de yetişen bir ottur. Mekke Senası olarak bilinen sinameki otu zaman içerisinde bu ismi almıştır. Sinameki otunun en bilinen özelliği müshil etkisidir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişilerin fazlaca tükettiği bir ot olmasına rağmen bilinçsiz ve aşırı kullanımlarda bağırsaklarda tembelliğe yol açabilmektedir.  Bu bakımdan faydalı olarak duymuş olduğunuz bitkileri aşırı derece tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle de sağlık sorunlarınız var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sinameki otu nedir, kullanım alanları nelerdir

Sıcak iklimlerin bitkisi olan sinameki otu, en fazla kurutulmuş yaprak şeklinde çay olarak tüketilen bir bitkidir. Sinameki otu laksatif etkisi nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Çünkü kalın bağırsağın boşaltılmasının yanı sıra laktasif özelliği ile antioksidan etki de sağlamaktadır. Sinameki otu doğada bulunan anti tümör etkisine de sahip olan bitkilerden biridir. Çünkü bazı kemoterapi ilaçlarının bileşiminde laksatiflerden fayda sağlanmaktadır. Sinameki otunun kalın bağırsağı uyarıcı etkisi, yapısındaki kimyasal içerikten kaynaklıdır. Bu maddeler rein ve emodin maddeleridir. Sinameki otu laksatif etkisi nedeni ile aşırı dozda kullanıldığında sıvı kaybı, potasyum gibi faydalı elektrolitlerin vücuttan atılmasına, kolonda patolojik değişimlerin oluşmasına, böbrek fonksiyonlarında hasarlara ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Ayrıca ilaç kullanımı olan hastaların ilaç etkileşimi bakımından sinameki otu tüketmemeleri gerekir.

Sinameki otu kabızlık dışında saç üzerinde de önemli etkiler gösteren bir bitki olma özelliğine sahiptir. Bitki kaynatılarak suyu saça sürüldükten sonra saç dökülmelerini azalttığı, saçlara parlaklık vererek kısa sürede saç uzatma etkisine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca saçta bitlenme, kepeklenme, kaşıntı ve kuruluk sorunlarına da son derece iyi gelmektedir.

Sinameki otu, soğuk ve sıcaktan dolayı oluşan cilt çatlakları ve kuruma sorunları içinde kullanılan bir ottur. El ve ayaklardaki çatlaklar için ılık banyo tedavisi olarak kullanılabilmektedir.

Sinameki otu, halk tarafından bilinçsizce kilo kontrolü sağlamak için kullanılmaktadır. Oysa ki fazla kullanım vücutta tahribata yol açmaktadır. Karaciğerde ve böbreklerde ciddi anlamda sıkıntılara neden olabileceği unutulmamalıdır. Elbette ki sinameki otu faydaları açısından bakıldığında kıymetli otlardan bir tanesidir. Fakat pek çok kimse sinameki otunun belli bir kür halinde belli süre içinde kullanılması gerektiğini bilmez. Sinameki otu oral yol ile tüketildiğinde kullanım süresi 10 günü geçmemelidir.

Sinameki otu çay olarak tüketilmek istendiği zaman kesinlikle kaynatılmamalı, kaynatılmış suyun içerisine atılarak demleme yapılmalıdır. Çünkü otu kaynatmak içerisindeki etken maddeleri yok etmekten başka bir işe yaramaz. Sinameki otunun fazla tüketiminin ölümcül durumlara neden olabileceği akıldan çıkarılmamalı ve özellikle hamile olanların kesinlikle tüketmemeleri gerektiği bilinmelidir.  

]]>
Sinameki Ne İşe Yarar https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-ne-ise-yarar.html Fri, 23 Nov 2018 17:00:28 +0000 Sinameki ne işe yarar, sinameki genellikle sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Yapısında güçlü bir müshil etkisi bulunmaktadır. Bu bitkinin yaprakları ve meyvesi Sinameki ne işe yarar, sinameki genellikle sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Yapısında güçlü bir müshil etkisi bulunmaktadır. Bu bitkinin yaprakları ve meyvesi tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç sektöründe de kullanılmakta olan bu bitki, bitkisel ilaçlar olarak FDA tarafından onaylanmıştır. En sık görüldüğü ve en fazla sevdiği iklim koşulları sıcak hava akımının bulunduğu yerlerdir. Birçok çeşidi bulunmasına rağmen sadece bir kaç türü tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Diğer ismi cassia olan bu bitki  baklagiller familyası içerisinde yer almaktadır. Çiçekleri sarı renklidir. 

Sinamekinin faydaları
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sindirim sisteminde oluşmuş olan rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Boşaltım sisteminde meydana gelebilecek aksamaların giderilmesine ve boşaltım sisteminin işlevini tam olarak yapmasına yardımcı olur. Kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesi için mükemmel bir bitki olan sinameki ishal gibi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. 
 • Bağırsağın hareketlerini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bağırsağın su emilimini güçlendiren bu bitki idrarın dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra böbreklerde taş oluşumunu engelleyerek meydana gelmiş olan taşın vücuttan atılmasına fayda sağlamaktadır. 
 • Bağırsakta meydana gelebilecek kurtlanmalara karşı oldukça etkilidir. Bağırsakta meydana gelmiş olan kurtlanmaların dışarı atılmasına fayda sağlar. 
 • Bunun yanı sıra damarları açma özelliği bulunmaktadır. Vücutta sayılamayacak kadar damar bulunmaktadır. Bu damarların birinde oluşacak olan rahatsızlık vücudun hemen hemen tamamını etkilemektedir. Bu tür durumlarda sinameki bitkisinin kullanımı damarların sağlıklı bir şekilde işlevini yapmasına yardım eder.
 • Sinameki ne işe yarar sorusuna verilecek olan en güzel yanıtlardan biri de vücutta meydana gelmiş olan ağrıların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan ağrıların geçmesine fayda sağlar. Bunun yanı sıra sinirleri gevşeterek sakinleştirmeye yardımcı olur. 
Sinamekinin iyi geldiği hastalıklar

Kalp hastalıkları: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde kalp ve kalp damarlarında meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra kalp krizi riskini de en aza indirir. Bu bitkinin bal ile karıştırılıp tüketilmesi etkisini daha da arttırmaktadır. 

Romatoid artrit hastalığı: Diğer adı romatizma sancısı olan bu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir. Bal ile karıştırılıp ağrıyan bölgeye sürülmesi halinde ağrıların geçmesine fayda sağlar. 

Saç dökülmesi hastalığı: İçerisinde bulunan maddeler saç dökülmesini sonlandıracağı gibi yeni saçların çıkmasına da fayda sağlar. Bu bitkinin saç üzerinde etkili bir sonuç verebilmesi için bal ile karıştırılıp saç dökülmesi yaşanan bölgeye sürülmesi gerekir. 

Böbrek taşları ve böbrek iltihabı hastalığı: Böbreklerde meydana gelebilecek kum ve taş oluşumu dayanılmaz bir ağrı meydana getirmektedir. Bu tür ağrıların giderilmesi ve oluşmuş olan taşın dışarı atılması için kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir. Bu bitkinin bal ve su ile karıştırılıp günde iki defa içilmesi halinde meydana gelmiş olan rahatsızlığın hızlı bir şekilde vücuttan kaybolmasına yardımcı olur. 

Diş ağrısı: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde diş çürüklerinin oluşumunu engelleyerek sağlıklı bir diş yapısının oluşmasına fayda sağlar. Bunun yanı sıra diş etinin sağlıklı bir yapıda kalması için kullanılabilen bitkiler arasındadır. Sinameki bitki tozunun ağrıyan dişe sürülmesi ağrının kısa sürede geçmesine fayda sağlar. 

Sinameki ne işe yarar, vücutta meydana gelebilecek hastalıkların]]> Sinameki Yaprağı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-yapragi.html Sat, 24 Nov 2018 12:55:23 +0000 Sinameki Yaprağı, Bu bitki türü genellikle sıcak alanlarda bulunmaktadır. Bu yaprak  mekkede de yetişmektedir. Yan etkisi olmayan ve oldukça faydalı bir ilaçtır. Bu bitki genellikle sarı tohumlu baklaya benzeyen sert meyvelerdir. Sinameki Yaprağı, Bu bitki türü genellikle sıcak alanlarda bulunmaktadır. Bu yaprak  mekkede de yetişmektedir. Yan etkisi olmayan ve oldukça faydalı bir ilaçtır. Bu bitki genellikle sarı tohumlu baklaya benzeyen sert meyvelerdir. Mart ayından Ekim ayına kadar yaprakları toplanır. Yapraklar kurutulurken gölge alanlar tercih edilmelidir. Bu bitki, Türkiye'de Akdeniz ve Güney Ege bölgelerinde yetiştirilir. Dar yapraklı sinameki de vardır. Sinameki yaprağı Arabistan ve Hindistan da bulunur. Sivri yapraklı sinameki ise İskenderiye, Afrika gibi yerlerde bulunur. Ana vatanı Güney Amerikadır. Sıcak iklim koşullarını sever. Ama kurak bölgelere de dayanıklıdır.

Sinameki Yaprağı Faydaları
 
İdrar yolundaki mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı bir bitkisel çözümdür. Kalp atışlarını güçlendirir. Sivilce ve derideki kaşınıtıyı önleyici etkisi vardır. Kanı temizler, damarları açar, kabızlığı giderir. Saç dökülmesini önleme özelliği vardır. Şişliği giderir ve ödemi alır. İştahı kapatır. Diyet yapan insanlara zayıflama yönüyle yardımcı olan bir bitkidir. Ayrıca metabolizmanın çalışmasını ve hızlanmasını sağlar. Yağ yakabilir. Sinameki yaprağının zayıflamak için yapılan diyetlerde sadece birkaç türü kullanılabilir. 
 
Sinameki Yaprağı Zararları

Bu bitkiyi çocukların, hamile ve emziren bayanların kullanılması önerilmez. Sinameki yaprağının aşırı miktarda kullanılması ishal, mide rahatsızlığına ve ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Sürekli ve yoğun miktarda kullanılması kişilerde yorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu tür bitki kişide karın ağrısı yapmaktadır. 
Hasta ve yaşlı insanların kullanması büyük sorunlara yol açmaktadır. Bunun için doktorun önerisi dışında kullanılmamalıdır. Ayrıca bağırsağı da tembel alıştırarak bizi olumsuz etkilemektedir. Hamile olan bayanların kullanmasında düşük yapma riskini ortaya çıkardığı için hamilelikte sinameki yaprağı kullanılmamalıdır. Kişilerde bağırsak tıkanmasını tetiklemektedir. Sinameki yaprağı aşırı dozda kullanılmamalıdır. 
]]>
Sinameki Kabızlık https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-kabizlik.html Sat, 24 Nov 2018 19:37:38 +0000 Sinameki kabızlık, sağlık sorunlarının başında gelen kabızlık günümüzde her on kişiden beşinde yaşanmaktadır. Bir çok kişinin düzensiz beslenme veya bağırsak tembelliği, az su tüketimi gibi sonuçlardan oluşan kabızl Sinameki kabızlık, sağlık sorunlarının başında gelen kabızlık günümüzde her on kişiden beşinde yaşanmaktadır. Bir çok kişinin düzensiz beslenme veya bağırsak tembelliği, az su tüketimi gibi sonuçlardan oluşan kabızlığın zor ve stres verici olduğu bilinmektedir. Kuvvetli bir müshil olarak bilinen ve kullanılan sinameki kabızlık konusunda etkili bir bitkidir. Fakat bu bitkinin kabızlık için etki göstermesi yaklaşık bir 8 ile 10 saat içinde kullanıldıktan sonra etkisi görülmektedir. Bağırsak temizliğinde yararı olan sinamekinin kişilerce gelişi güzel çok uzun süre kullanması doğru değildir. 

Yaklaşık olarak en fazla 1 hafta düzenli olarak ilaç kullanır gibi aynı saatlerde kullanılması etkisini gösterir. Ciddi bağırsak hastalığı olan ve gebe olan kişilerin sinameki kullanmaları kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Doktorunuza mutlaka danışılmalıdır kişi veya kişilerin hiç bir sağlık sorunu yok ise gönül rahatlığıyla abartmadan kullanabilirler. Sinameki kabızlık sorunu yaşayan kişilerin öncelikle bir doktora muayene olmaları gerekir. Tıbbi yardım alınarak doktorunuz tavsiye ederse sinameki kullanılmalıdır.

Sinameki kabızlıkta nasıl kullanılır 

Çok uzun süre kullanılmama koşuluyla en fazla bir hafta ve doktor kontrolü altında kullanılması uygun olur. 1 çay kaşığı sinameki yaprağı bir fincan sıcak suya atılarak 5 dakika demlenmesi beklenir. İsteğe göre tadını acı bulup içemeyen kişiler balla karıştırıp içebilirler. Çok uzun süre kullanımlarında sinameki yan etkisi görülebilir. Vücut üzerinde uzun süre sinameki kabızlık için kullanılması durumunda su kaybına neden olur. 
]]>
Sinameki Ağacı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-agaci.html Sun, 25 Nov 2018 01:57:30 +0000 Sinameki ağacı, doğada yer alan ağaç çeşitleri içerisinde yer alır. Birçok faydasının bulunduğu belirtilirken; alternatif tıp içerisinde bazı hastalığın giderilmesinde etkili olarak kullanılır. Baklagiller familyası içer Sinameki ağacı, doğada yer alan ağaç çeşitleri içerisinde yer alır. Birçok faydasının bulunduğu belirtilirken; alternatif tıp içerisinde bazı hastalığın giderilmesinde etkili olarak kullanılır. Baklagiller familyası içerisinde bulunan sinameki ağacının boyunun her yıl 150 santime kadar uzadığı belirtilmektedir. Çalı şeklinde görünüme sahip olan sinameki ağacı 10 metreye kadar yükseltisi bulunan ağaç çeşitleri içerisinde yer alır. Sinameki ağacının yaprakları birleşik yapılı olup, bahar aylarında sarı çiçekleri bulunan, baklaya benzeyen yassı sert meyveleri olan ağaç çeşididir. Sinemaki ağacının meyvelerinin içerisinde kırmızı renkli tatlı tohum bulunmaktadır. 

Sinameki ağacı, genellikle Afrika bölgelerinde yetişirken, sivri yapraklı sinameki ağacının ise Hindistan'da yetiştirildiği belirtilmektedir. Ayrıca İskenderiye, Arabistan gibi dünyanın sıcak ülkelerinde oldukça fazla yetiştirilirken; 400'den fazla çeşidi bulunmaktadır. Türkiye topraklarında ise Akdeniz ve Ege bölgelerinde sinameki ağacının bazı türlerinin süs bitkisi olarak yetiştirildiği belirtilmektedir. 

Sinemaki ağacının yapraklarının mevsiminde toplanarak kurutulması sağlanır. Özellikle bahar ayından sonra toplanması ile güneş görmeden gölge ortamlarda kurutulması sonrasında cam şişelerde muhafaza edilmesi ile tüketime hazırlanır. Güneş görerek kurutulan sinameki ağacının yapraklarının faydasının azaldığı belirtilmektedir. Senameki ağacının yaprakları ve tohumlarından Flavon maddesi olan glikozit elde edilirken; içerisinde reçine de bulunur.

Sinameki ağacı faydaları
 • Ağaçtan elde edilen yaprak, çiçek ve tohumların kurutulması ile birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilmektedir. 
 • Özellikle bağırsak problemlerinin giderilmesinde inanılmaz etkileri bulunurken; müshil etkisi yarattığı için kabızlığın giderilmesine fayda sağlar. 
 • Bağırsağı yumuşatma etkisi bulunurken; bağırsakta bulunan su emiliminin artırılmasına fayda sağlar. 
 • Şişkinlik, basur, bağırsak problemleri, anal problemler, fistül gibi problemlerin giderilmesine fayda sağlarken; dışkı yapılmasını kolaylaştırır. 
 • Cilt problemlerin giderilmesinde son derece etkisi bulunan sinameki ağacının kürünün yapılarak uygulandığı belirtilmektedir. 
 • Yapraklarının kaynar suya konularak demlenmesinin ardından uygulanması halinde birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilmektedir. 
 • Özellikle sinameki ağacının, tohumları, meyvesi ve yapraklarından elde edilen kozmetik ürünler ile ciltte oluşan problemlerin giderilmesi sağlanır. 
 • Cilt üzerinde bulunan sivilcelenme, akne, yara, iz, kırışıklık gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. 
 • Sinameki ağacından elde edilen yapraklardan yapılan karışım ile birlikte saç problemlerinin giderildiği belirtilmektedir.
]]>
Sinameki Nasıl Kullanılır https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-nasil-kullanilir.html Sun, 25 Nov 2018 17:30:22 +0000 Sinameki nasıl kullanılır, baklagiller familyasında bulunan birçok çeşitleri olan ağaç şeklinde bir bitkidir. Salkım biçiminde sarı çiçekleri açan fasulyeye benzer meyveler vermektedir. Yapraklarında asit krisofanik denilen as Sinameki nasıl kullanılır, baklagiller familyasında bulunan birçok çeşitleri olan ağaç şeklinde bir bitkidir. Salkım biçiminde sarı çiçekleri açan fasulyeye benzer meyveler vermektedir. Yapraklarında asit krisofanik denilen asit bulunmaktadır. Sinamekinin en çok bilinen türü C. angustifolia ve C. acutifoliadır. Sinameki türlerinin yaprakları birleşik, çoğunlukla sarı çiçekli ve sert meyveli bitkilerdir. Meyvenin içinde kırmızıya benzer tohumları bulunmaktadır. Sinameki yaprağı meyvesinden daha fazla etkilidir. Dünyanın sıcak bölgelerinde ve çeşitli yerlerde sinameki türü yetiştirmektedir.

Sinameki Nasıl Kullanılır

Sinameki, hazır olarak satılan tablet ve sıvı biçiminde kullanılmaktadır. Losyon olarak kullanılacaksa eğer satılan kremlerden kullanılabilir. Sinamekiyi doğal olarak tüketmek istiyorsanız çayını tüketebilirsiniz. Çayını hazırlamak için; 1 bardak suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra 2 kahve kaşığı kıyılmış sinameki yaprağını ilave edin. Daha sonra 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenen çayımızı süzdükten sonra akşamları 1 bardak ılık olarak içebilirsiniz. Sinameki çayı kabızlıkta kullanılmaktadır. 
Sinameki yaprağını sirke ile kaynatılıp saç dersine sürüldüğünde saç dökülmesini önlemektedir. Bu karışım yara ve egzamaya karşıda faydalıdır.
Böbrek taşı düşürmek için sinameki bal ve su karışımı içilmesi de faydalıdır.
Diş ağrısı için, 1 çay kaşığı sinameki tozunu dişinize sürdüğünüzde diş ağrısı bir gün için geçebilir.

Sinamekinin faydalarını kısaca sıralayalım:
 • Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olmaktadır.
 • Sinirleri sakinleştirir ve ağrıları hafifletmektedir.
 • Damar yollarını açmaktadır.
 • Yumuşak dışkılamayı sağlar, idrar söktürür ve kabızlığı gidermektedir.
Sinamekinin yan etkileri:
 • Midede ülser, apandis ve bağırsak hastalıkları olan kişiler, sinameki otunu hiçbir şekilde kullanmamalıdır.
 • İshali olan kişiler sinamekiden uzar durmalıdır.
 • Potasyum eksikliği olan kişiler sinameki bitkisini kullanmaması gerekir.
 • Hamilelik döneminde düşüğe sebep olabilir.
 • Sinameki bitkisini uzun süre kullanmak bağırsakta tahriş ve bağımlılık yapabilir.
 • Hipertansiyon, sindirim hastalıkları olan ve bunlar için ilaç kullanan kişiler, sinameki bitkisini kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.
]]>
Sinameki Tohumu https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-tohumu.html Mon, 26 Nov 2018 08:27:03 +0000 Sinameki Tohumu, Türkiye'de ve dünya coğrafyasında yetişme alanı bulan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. bağırsak çalıştırmaya yönelik ishal etkisiyle de bilindiği için neredeyse insanların çoğu bu bitkiden kullanm Sinameki Tohumu, Türkiye'de ve dünya coğrafyasında yetişme alanı bulan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. bağırsak çalıştırmaya yönelik ishal etkisiyle de bilindiği için neredeyse insanların çoğu bu bitkiden kullanmaktadır. Sinameki tohumu düzenli ve sık sık kullanıldığında çok iyi bir bağırsak sökücü ilacı olarak da tarihe geçmiştir. Genellikle bayanlar kilolarından bu bitki tohumuyla da kurtulabilirler. Bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmez bir seçeneğidir. Ayrıca sinameki insanların kanını temizleme görevi vardır. Sinirli olan kişilerin kullanması gerekiyor. Ancak doktora danışılarak kullanılmamalıdır. Çünkü vücut kromozomlarına uygun olmayabilir. Bu nedenle kişilerin sağlığına zarar verebilecek kadar ilerleyebilir. İnsanların ölümüne neden olabilir. Sürekli ve yoğun miktarda kullanılması kişilerde yorgunluğu ortaya çıkarmaktadır. 
 
Sinameki Tohumu Zararları

Sinameki tohumu aşırı dozda kullanılmamalıdır. Çünkü yan etkileri olabilir. Sinameki tohumunu bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa bağırsağı tembelliğe alıştırır ve bağırsağı tahriş eder. Ayrıca kabızlık sorunu olan kişilerin sinameki meyvesi kullanmalıdır. Kansızlık, şeker ve kalıtsal hastalıkları olan kişiler bu tohumu kullanılması pekte önerilmez. Gebelik döneminde ve çocuklar kullanmamalı. Kan sulandırıcı ilaçlarla aynı anda alınmamalıdır. Ayrıca bu bitki türü ödemi de şişliği de indirmektedir. Fazla kullanılması sonucunda kas güçsüzlüğü, yorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu tür şikayetleri olan kişiler doktora başvurmalıdır. Sorunlarını çözmek için kullanacakları ilaçların doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. 
]]>
Sinameki Kürü Saç Uzatma https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-kuru-sac-uzatma.html Mon, 26 Nov 2018 15:36:24 +0000 Sinameki kürü saç uzatma, sinameki tropikal bölgede yetişen bitkidir. Hindistan, mısır bölgesinde daha çok yetiştirilir. Doğal olarak yetişen bitki türü olduğu için dere kenarı ve kırsal alanda bulunabilir. Sinameki sağlık Sinameki kürü saç uzatma, sinameki tropikal bölgede yetişen bitkidir. Hindistan, mısır bölgesinde daha çok yetiştirilir. Doğal olarak yetişen bitki türü olduğu için dere kenarı ve kırsal alanda bulunabilir. Sinameki sağlık için faydası çoktur. Sinameki kaynatılarak içilmesi ağız içinde acı tat oluşturur. Bu nedenle başka bitkiler ile karışım yapılarak bitki çayı olarak tercih edilir. Özellikle saç bakımı ve zayıflama için çok faydalıdır. Saç dökülmesi gibi sorunlar erkek ve bayanda yaşanan sorundur. Bayanlarda saçın uzamasını sağlayan mucizevi bitkidir. Saç üzerinde etkisi oldukça fazladır. Sinameki içindeki besin değeri ile saça özel bakım sağlar. Sinameki kürü saç ve kafa derisi için faydalıdır. Sinameki kürü saç uzatma oldukça tercih edilen kür uygulamasıdır. Sinameki saç üzerinde yoğun bakım oluşturur. Saçlarda meydana gelen dökülme,  yıpranma, yanmış saçlar ve saçın uzamaması ile saç sorunu oluşur. Yanlış bakım şekli ve saça kullanılan kimyasal ürün kullanımı saç derisinde hasar oluşmasına neden olur ve saçın uzamasını geciktirir. Saçın yıpranması ile saç dökülmesi sürekli artar ve saç uzanmaması sorunu yaşanır. Bu nedenle saç sağlığı için sinameki kürü çok faydalı olur. Saçın kısa sürede uzamasını sağlar. Sinameki kürü hazırlarken sinameki bitkisi taze olmalıdır. Kaynatılmış suyun içine bir tutam sinameki atılır ve demlenmeye bırakılır. Ilık olduktan sonra sinameki süzülür. İçine badem yağı ve zeytinyağı damlatılır. İsteğe göre bemiks ampül karışım içine atılabilir. Karışım haline gelen sinameki kürü saçın her bölgesine masaj yaparak sürülür. Yaklaşık 1 saat kür saçta bekletilir ve saç temiz yıkanır. Sinameki kürü haftada iki kez saça uygulanmalıdır. Bir kaç ay içinde saç üzerinde faydası görülür. Saçın istenilen boydan daha çok uzadığı görülür. Düzenli şekilde kür uygulamasına devam edilmelidir. 

Sinameki kürün saça yararları
 • Saçın kısa sürede uzamasını sağlar. 
 • Saç kökünü güçlendirir. 
 • Saç telini canlandırır. 
 • Saç derisindeki gözenekleri açar.
 • Kepek oluşmasını önler. 
 • Saç yüzeyine hacim kazandırır. 
 • Saçın dökülmesini engeller. 
 • Saçın yeniden çıkmasını sağlar. 
 • Saç kırılmasını önler. 
 • Sinameki kürü saç için doğal görünüm oluşturur. 
 • Saç derisinde bit ve deri hastalık oluşmasını önler. 
 • Saçın parlak durmasını sağlar. 
 • Saçın yıpranmasını önler. 
]]>
Emzirirken Sinameki Çayı İçilirmi https://www.sinameki.gen.tr/emzirirken-sinameki-cayi-icilirmi.html Tue, 27 Nov 2018 02:51:20 +0000 Emzirirken sinameki çayı içilirmi, emzirme döneminde anne adaylarının oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü annenin yiyip içtiği faydalı ya da zararlı olan her şeyden süt yolu ile bebek de etkilenmektedir. Sinameki Emzirirken sinameki çayı içilirmi, emzirme döneminde anne adaylarının oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü annenin yiyip içtiği faydalı ya da zararlı olan her şeyden süt yolu ile bebek de etkilenmektedir. Sinameki otu da dikkatli kullanılması gereken otlardan birisidir. Sinameki otu faydalı olduğu kadar zararlı yanları da vardır. Sinameki otu genellikle müshil etkisi ile bilinmekte ve bu amaçta kullanılmaktadır. Yeşil yaprakları ile yapılan çayı tüketilerek kabızlık sorunu olan kişilerde oldukça fayda göstermektedir. Sindirim sorununu ortadan kaldırmakta bağırsakları çalıştırmaktadır. Sinameki çayının faydası olduğu kadar zararı da bulunduğunu unutmamak gerekmektedir.

Sinameki bitkisinin yaprakları ve meyvesi kullanılmaktadır. Tohumu zehirlidir. Kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle emziren bir anne iseniz. Sinameki çayının fazla tüketilmesi mide bulantısına, kusmaya, vücutta aşırı sıvı kaybına neden olabilmektedir.

Emzirirken sinameki çayı içilirmi, emzirme döneminde anneler süt arttırıcı bitki çayları tüketmektedirler. Sinameki çayı bu bitki çayları arasında yer almamaktadır. Sinameki çayının süt arttırıcı özelliği bulunmamaktadır. Aksine vücutta bulunan sıvıyı ishal yolu ile dışarıya atmakta ve emziren kadınlarda halsizliği ve bitkinliğe neden olabilmektedir. Emzirme döneminde kabızlık sorunu yaşayan anneler ilaç kullanmadan doğal çaylarla kabızlıktan kurtulmaya çalıştıklarından doktora sormadan sinameki çayı tüketmeyi tercih ederler. Halbuki bu yanlış bir harekettir. Kabızlıktan kurtulmak için bir gastroenteroloji uzmanına görünmekte fayda vardır. Sinameki otu ilaç yapımında kullanılmaktadır. Özellikle de kabızlık ilaçlarında uzman doktor bu ilaçlardan önerebilir. İlaçlar belirli dozlarda belirli aralıklarla alınmalıdır. Fakat sinameki çayı demleme esnasında ne kadar kullanılması gerektiğini belirtmek mümkün değildir. Fazla kullanımı anneye zarar verdiği gibi bebeğe de zarar verebilmektedir. Bundan dolayı emzirirken sinameki çayı içilmesi doğru değildir. 

Emzirirken sinameki çayı içilirmi, emziren anneler sinameki çayının zararını bilmeden kullanabilirler. Farkına varmadan süt kalitesini düşürürler. Sinameki çayı tüketimi aynı zamanda bebeğin ishal olmasına da neden olabilmektedir. Anneler bunun nedenini anlayamayabilirler. Bu durum bebeğin kilo kaybetmesine ve bebek de başka istenmeyen sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Emziren kadınların sinameki çayı tüketmeden önce doktora danışmaları faydalı olacaktır. 
]]> Hamilelikte Sinameki İçilirmi https://www.sinameki.gen.tr/hamilelikte-sinameki-icilirmi.html Tue, 27 Nov 2018 17:04:28 +0000 Hamilelikte Sinameki İçilirmi, Hamile insanların sinameki içmesi pek önerilmez. Çünkü düşük yapma riski vardır. Hem kalp ritmini bozabilir. Nabız atışlarını hızlandırır. Eğer nabız hızlanırsa bebeğin nefes alması zorl Hamilelikte Sinameki İçilirmi, Hamile insanların sinameki içmesi pek önerilmez. Çünkü düşük yapma riski vardır. Hem kalp ritmini bozabilir. Nabız atışlarını hızlandırır. Eğer nabız hızlanırsa bebeğin nefes alması zorlanacağı için bebeğin beyin ölümü gerçekleşebilir. Bu olaydan etkilenen en çok anne olacaktır. Bu nedenle hamile kadınlar sinameki içmemelidir. 

Ancak doktorunuz tavsiye ettiyse içmelisiniz. Ama fazla  miktarda kullanılması kişilerde yorgunluğu ortaya çıkarmaktadır. Çocuk sahibi olma isteğini de kaybedersiniz. Doğadan gelen bir bitki çayı diye hemen içmemiz gerektiğini düşünmeyin. Çünkü dokulara zarar verme ihtimali çok yüksektir. 

Hamilelikte sinameki içilirmi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ve bu konuda bilgilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bana göre hamile kişilere oldukça zarar verebilecek bir bitkisel çaydır. Yan etkisi olduğu için ilaç kullananların içmesi iyi olmaz. Ayrıca ishal olmaya da sebep verir. Bu yüzden kadınların gebelik döneminde uzmanlar da pek önermez. Bebeğe riski olduğundan dolayı doğal beslenmeleri gerektiğini söylemektedir. 
]]>
Sinameki Faydaları https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 18:21:31 +0000 Sinameki faydaları, Sinemaki vücuda bir çak yarar sağlamaktadır. Özellikle kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olan bu bitki içerisinde vücuda faydalı çok güçlü maddeler barındırmaktadır. Yapısında Sinameki faydaları, Sinemaki vücuda bir çak yarar sağlamaktadır. Özellikle kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olan bu bitki içerisinde vücuda faydalı çok güçlü maddeler barındırmaktadır. Yapısında güçlü bir müshil etkisi bulunmaktadır. Bu bitkinin yaprakları ve meyvesi tedavi amacı ile kullanılmaktadır. En sık görüldüğü ve en fazla sevdiği iklim koşulları sıcak hava akımının bulunduğu yerlerdir. Birçok çeşidi bulunmasına rağmen sadece bir kaç türü tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Sinameki faydaları

 • Hava şartlarından dolayı vücut derisinde veya cildinde oluşmuş olan çatlakların kapanmasına ve tedavisine yardımcı olur.
 • Bağırsağın hareketlerini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bağırsağın su emilimini güçlendiren bu bitki idrarın dışarı atılmasını kolaylaştırır. Böbreklerde meydana gelebilecek kum ve taş oluşumu dayanılmaz bir ağrı meydana getirmektedir. Bu tür ağrıların giderilmesi ve oluşmuş olan taşın dışarı atılması için kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir. Bu bitkinin bal ve su ile karıştırılıp günde iki defa içilmesi halinde meydana gelmiş olan rahatsızlığın hızlı bir şekilde vücuttan kaybolmasına yardımcı olur. 
 • Bağırsakta meydana gelebilecek kurtlanmalara karşı oldukça etkilidir. Bağırsakta meydana gelmiş olan kurt oluşumunun dışarı atılmasına fayda sağlar. 
 • Sinameki faydaları arasında bulunan bir özellik de vücutta meydana gelmiş olan ağrıların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş olan ağrıların geçmesine fayda sağlar. Bunun yanı sıra sinirleri gevşeterek sakinleştirmeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde diş çürüklerinin oluşumunu engelleyerek sağlıklı bir diş yapısının oluşmasına fayda sağlar. Bunun yanı sıra diş etinin sağlıklı bir yapıda kalması için kullanılabilen bitkiler arasındadır. Sinameki bitki tozunun ağrıyan dişe sürülmesi ağrının kısa sürede geçmesine fayda sağlar. 
 • Vücutta meydana gelmiş olan her türlü hastalığını tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Tükürük bezlerinde oluşmuş olan taşın iyileşmesine ve ağızda oluşmuş olan kötü kokuların giderilmesine yardımcı olan bu bitki ayrıca tükürük bezinde oluşmuş olan ağrılara karşı da oldukça faydalıdır. İçerisinde bulanan maddeler vücudu rahatlatmaya ve vücutta meydana gelmiş olan iltihap gibi rahatsızlıkların hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Bu bitkinin bir çaydanlık içerisine konulup yarım saat boyunca kaynatılması ve daha sonra şekersiz bir halde içilmesi oluşmuş olan taşın vücuttan dışarı atılmasına fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yemeklerinin içine de konularak tüketilebilir.
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sindirim sisteminde oluşmuş olan rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Boşaltım sisteminde meydana gelebilecek aksamaların giderilmesine ve boşaltım sisteminin işlevini tam olarak yapmasına yardımcı olur. Kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesi için mükemmel bir bitki olan sinameki ishal gibi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. 
 • Bunun yanı sıra damarları açma özelliği bulunmaktadır. Vücutta sayılamayacak kadar damar bulunmaktadır. Bu damarların birinde oluşacak olan rahatsızlık vücudun hemen hemen tamamını etkilemektedir. Bu tür durumlarda sinameki bitkisinin kullanımı damarların sağlıklı bir şekilde işlevini yapmasına yardım eder.

Sinameki faydaları yanı sıra aşırı tüketimi sonucu bir takım zararları da meydana gelebilmektedir. Bu zararlı etkileri arasında en önemli olanı kalp fonksiyonlarında bozuklukların meydana getirebiliyor olmasıdır. 

]]>
Sinameki Çayının Zararları https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-cayinin-zararlari.html Wed, 28 Nov 2018 12:46:10 +0000 Sinameki Çayının Zararları; Sinameki bitkisinden elde edilen sinamekini çayını hazırlamak için; Sinameki bitkisinin kurutulmuş yapraklarından 2 kahve kaşığı kadar alınır ve üzerine bir su bardağı kadar kaynar su eklenir. He Sinameki Çayının Zararları; Sinameki bitkisinden elde edilen sinamekini çayını hazırlamak için; Sinameki bitkisinin kurutulmuş yapraklarından 2 kahve kaşığı kadar alınır ve üzerine bir su bardağı kadar kaynar su eklenir. Hemen hemen 5 dakika kadar bekletilir, demlenir ve sinameki çayınız hazır. 
Sinameki çayı FDA (U.S. Food an Drug Administration) tarafından onaylı olan sinameki bitkisinin faydalarının yanında tüketimin fazla olması gibi durumlar ile bazı yan etkileri, zararları da vardır. Bazı doktorlar ise gebe olan kadınların, bebek emziren annelerin, çocukların, bebeklerin kullanması hiç uygun değildir. Rahim bölgesinde herhangi bir iltihaplanma varsa sinameki tüketimi tavsiye edilmez. Kullanım esnasında dozunun çok olmaması lazım, mesela günde bir fincandan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. İki haftadan daha fazla süre kullanılmaması gerekir. Uzun süreli kullanılan ve yüksek dozda kullanılan sinameki çayı faydadan çıkar ve sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Gastrointestinal rahatsızlıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit, anal prolapsus, hemoroid) olan bireyler sinameki çayını kullanmamalıdır.
Karın fıtığı, karaciğer hastası, böbrek hastası, sistit, dehidrasyon yada bulantı sorunları olan bireyler sinameki çayının tüketiminden uzak durmalıdır. 
Anemi hastaları, kan damarı rahatsızlıkları, kalp hastası iseniz sinameki çayının kullanımından uzak durun.
Sinameki çayını kesinlikle kan sulandırıcı olan ilaçlar ile beraber kullanmamalısınız.
Eğer herhangi bir cerrahi operasyona girecekseniz, ameliyat olacaksanız iki hafta öncesine kadar sinameki çayının kullanımını bırakmalısınız.

Sinameki Çayının Zararları
 • Mide hastalıklarına neden olur.
 • Mide kramplarının oluşumuna neden olur.
 • İshale neden olur.
 • Kalp fonksiyonlarında bozulmalara sebep olur.
 • Kaslarda zayıflık ve güçsüzleşmeye neden olur.
 • Karaciğerde tahribat oluşumuna neden olur.
 • Vücuttaki elektrolit dengelerini bozar.
 • Laksatif bağımlılığına sebep olur.
 • Potasyum eksikliğini artırır, bu nedenle vücudunda mevcut potasyum eksikliği olanlar tüketmemelidir.
 • Karın ağrılarına neden olur.
 • Kolon duvarlarının kahverengi bir renk olarak gözlemlenmesine neden olan Melanosis coli hastalığına neden olabilir.
 • Bağırsak mukozasını  tahriş eder.
 • Bağırsakların tembelleşmesini sağlar.
 • Safra koliği oluşumuna neden olur. Bu nedenle ufak safra taşları olan bireylerin kullanması tavsiye edilmez.
]]>
Sinamekinin Saça Faydaları https://www.sinameki.gen.tr/sinamekinin-saca-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 01:21:58 +0000 Sinamekinin Saça Faydaları; Son zamanlarda kimyasal ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri her alanda daha çok tercih edilenlerden. Cilt bakımı, saç bakımı için özellikle kadınlar doğal ürünler kullanmayı daha fazla Sinamekinin Saça Faydaları; Son zamanlarda kimyasal ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri her alanda daha çok tercih edilenlerden. Cilt bakımı, saç bakımı için özellikle kadınlar doğal ürünler kullanmayı daha fazla tercih ediyor. Sinameki otunun vücut sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Özellikle sinameki otundan yapılan sinameki çayı yaygın olarak kullanılır.

Sinamekinin Saça Faydaları
 • Saçları derinlemesine besler, saçların daha gür olmasına olanak sağlar.
 • Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. 
 • Saçlarda kırık var ise bu kırıkları onarır, düzenler ve saçların istediğiniz forma girmesine yardımcı olur.
 • Saç derisinde meydana gelebilecek hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Saçlarda konak ve kepek sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Saçların daha yumuşak bir görüntüye sahip olmasını sağlar.
 • Saç dökülmelerine engel olur.
 • Saçların daha güçlü olmasını sağlar.
 • Saçta bit oluşumuna engel olur.
 • Saçların renginin açılmasını sağlar.
 • Saçlardaki boyayı akıtır. 
Sinameki Saç Uzatmak İçin Nasıl Kullanılır

Genel olarak kadınlar saçlarını uzatmak için sinameki otunu kullanırlar. Bu gibi durumlarda farklı bazı maddeler ile karıştırılarak kullanılır. 

Malzemeler;
 • Sinameki otu
 • Bemiks kapsül
 • Badem yağı
Hazırlanışı;

Sinameki otu bir kap içinde, ocakta kaynatılır ve ardından soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içerisine bimeks kapsül ve badem yağı ilave edilir. Elde edilen karışım krema kıvamına gelene kadar karıştırılır. Krem kıvamında yeni elde edilen karışımı haftada bir defa saç diplerine uygulayın. Kısa zaman içinde saçların uzamasına yardımcı olacaktır.

Sinameki Saç Dökülmesine Engellemek İçin Nasıl Kullanılır

Sinameki otu saçların dökülmesine engel olur. Bunun için sinameki otu ile hazırlayabileceğiniz birçok farklı kür vardır. 

Malzemeler;

1 su bardağı kaynar su
1 avuç kadar sinameki otu

Hazırlanışı; 

Kaynamış su içerisine kurtulmuş sinameki otu ilave edilir. Hemen hemen 10 dakika kadar bekletilir. Ilık bir duşun ardından hazırlanan bu kür ile saç diplerine masaj yapılır. Bu kür saçlara güç katar ve dökülmelerine engel olur. Kısa zaman içinde faydalarını gösterir.

]]>
Sinameki Kürü https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-kuru.html Thu, 29 Nov 2018 10:06:10 +0000 Sinameki kürü, Bağırsak, gaz, karın şişliği, karında gerginlik ve katı dışkılayan ve çokça kabızlık şikayeti olan kişiler tarafından kullanılan bir kürdür. Ancak insanlar sinameki kullanırken bir çok kurala dikka Sinameki kürü, Bağırsak, gaz, karın şişliği, karında gerginlik ve katı dışkılayan ve çokça kabızlık şikayeti olan kişiler tarafından kullanılan bir kürdür. Ancak insanlar sinameki kullanırken bir çok kurala dikkat etmeden bilinçsizce kullanabiliyorlar. Oysa bütün kürlerde olduğu gibi sinameki kürünün de uygulama şekli ve uygulama süresi vardır. Bütün bunlara dikkat edilmezse sonucunda kötü rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

Sinameki kürü, bütün bitkiler gibi doğanın insanlara bir takım rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılması için sunduğu bir bitkidir ve doğru kullanıldığı takdirde ciddi etkileri saptanmıştır. Hatta tıpta da bir çok kabızlık ve lavman ilaçlarının içerisinde sinameki kullanılmaktadır. İnsanlarda evlerinde bir takım rahatsızlıklarını aşmak için sinameki kürü kullanırlar fakat sinameki çok etkili bir bitki olduğu için doğru kullanılmadığı takdirde ciddi yan etkilere neden olabilir. Sinameki kürü genelde en çok ev hanımlarının tercih ettiği bir kürüdür. Sebebi ise sürekli evde oldukları için kullandıkları kür sonucunda tuvalet ihtiyaçlarını rahatça sağlayabildikleri içindir. sinameki kürü ciddi bir lavman etkisi gösteren bağırsakları tamamen boşaltmaya yarayan bir çeşit kabızlık kürüdür. Bu kür bağırsakları tamamen boşalttığı için doğru kullanılmazsa bağırsakta da oldukça olumsuz etkiler yaratabilir. Bunlar şu şekildedir:

Sinameki kürünün bağırsaklarda yan etkileri
 • Bağırsaktaki yararlı bakteri ve mikroorganizmaları yok ederek bağırsağı ilerleyen zamanlarda tembelleştirir
 • Uzun süreli ve yanlış kullanımı bağırsakta delinmelere neden olabilir
 • Mide asitlenme yaparak midede yanma, tahriş ve reflü gibi hastalıklara neden olabilir
 • Mide ve bağırsaktaki suyun azalarak hastalıkların oluşmasına neden olabilir
 • Doğruda olsa uzun süreli kullanımda bağırsakları duyarsızlaştırarak tembelleştirir
Sinameki kürü yanlış veya uzun süreli kullanımlarda yukarıda sayılan önemli rahatsızlıklara neden olur. Bu yüzden doğru şekilde, doğru zaman aralığında kullanmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde bağırsaklarda ve midede ciddi tahribatlara neden olabilir .

Sinameki kürü tarifi

Öncelikle bir tutam sinameki yaprağı yıkanır ve cam bir kaba atılır. Ardından yüz derece de beş dakika kaynatılmış su bir dakika falan bekledikten sonra, cam kaba sinameki yapraklarının üzerine dökülür ve ağzı kapatılarak beş on dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra yapraklar kabın içinden çıkarılır. Ardından bu kür soğuk yada istenirse sıcak bir şekilde içilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir önemli husus da sinameki kürü akşamları tok karnına içilmelidir ve günlük en fazla bir buçuk su bardağı kadar içilmelidir. Yani ortalama 300 ml geçmeyecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde mise ve bağırsaklara zarar verebilir. Ayrıca bu sinameki kürü en fazla bir hafta olmalıdır. 

Sinameki kürünü tekrar uygulamak için, bir önceki kürün bittiği tarihten itibaren en az bir ay geçmesi beklenmelidir. Sinameki kürü bu kurallara uyularak uygulandığı takdirde her hangi bir rahatsızlık vermemektedir ancak zaman ve miktar kuralına uyulmazsa ciddi hastalıklara yol açabilir.
]]>
Sinameki Çayı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 08:53:31 +0000 Sinameki çayı, sinameki bitkisi tropikal bölgelere özel bir bitkidir. Bu bitkiden çeşitli alanlarda faydalanılır ve çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her bitki çayı gibi sinameki çayınında fazlasını tüketmek s Sinameki çayı, sinameki bitkisi tropikal bölgelere özel bir bitkidir. Bu bitkiden çeşitli alanlarda faydalanılır ve çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Her bitki çayı gibi sinameki çayınında fazlasını tüketmek sağlık için oldukça zararlı olur. Bir çok bitkinin tüketilirken fazlasının zararları ve yeterli oranda alınması hakkında uyarılır. Fakat bu bitki çayı direk bağırsaklara etki edebildiği için zararları normal bir bitki çayından daha etkili olabilmektedir. 

Sinameki çayı günümüzde en çok bağırsak problemleri için kullanılmaktadır. Bu bitki içerdiği bir çok özellikten dolayı bir çok ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Hindistan, Mısır ve Ortadoğu gibi bölgelerde doğal olarak yetişebilmektedir. Tahriş olmuş bağırsakların tedavisinde kullanılan sinameki çayı toplum arasında reçetesiz müshil ilacı adıyla anılır. Sinameki çayını tüketecek bir kimsenin mümkünse ev ortamında veya tuvalete yakın olabileceği yerlerde olması gereklidir.

Sinameki çayı faydaları
 • Kabızlık gidermek için tam bir tedavi sağlar.
 • Şişkinliği almakta oldukça etkilidir.
 • Bağırsakları çalıştırır.
 • Diyet yapanlar için iştah kapatıcı özelliğinden dolayı zayıflamaya yardımcı bir içecektir.
 • Aynı zamanda bağırsak temizleyici etkisinden dolayı endoskopi öncesi tüketilmek üzere sinameki çayı kullanılır.
Sinameki çayı zararları
 • İshal,
 • Mide krampları,
 • Mide hastalıkları,
 • Halsizlik ve kaslarda uyuşma hissi,
 • Karaciğer bozuklukları,
 • Kalp hastalıkları,
Sinameki çayı nasıl hazırlanır

Sinameki çayı, sıcak çay olarak tüketilmek için 2 kahve kaşığı kadar kıyılmış sinameki yaprağı bir bardak kaynar su içine atılır. Ardından bardağın ağzı kapatılarak demlenmesi için yaklaşık 5 dk bekletilir. Demlendikten sonra içilmesi uygundur. Sinameki çayını soğuk çay şeklinde tüketmek isteyenler için aynı ölçüde sinameki yaprağı bir bardak soğuk suya atılır. Fakat özünü suya bırakabilmesi için yaklaşık 12 saat bu su içerisinde bekletilir. Ardından tüketime hazırdır. Genel olarak sinameki çayını gün içinde değilde ev ortamında ve akşamları tüketmek gereklidir.

Sinameki çayı hazırlamak için sinameki bitkisinin kendi tozu, meyveleri veya yapraklarını da aynı yöntemle uygulanarak kullanılabilir. Aynı etkiyi verecek özelliğe sahiptir.

Sinameki çayını kimler kullanmamalıdır
 • Çocuklar,
 • Hamile bayanlar veya emziren anneler,
 • Mide iltihabı hastalığı olan kimseler,
 • Bağırsak tıkanıklığı olan kişiler,
 • Apandisit hastaları,
 • Mide rahatsızlığı yaşayanlar,
 • Chorn hastalığı olan kişiler,
]]>
Sinameki https://www.sinameki.gen.tr/sinameki.html Fri, 30 Nov 2018 10:14:30 +0000 Sinameki, bitkiler aleminde en sık kullanılan bitki çeşitlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla kabızlık, hazımsızlık gibi durumlarda kullanılır. Ot ve çay olmak üzere iki türlü kullanılmaktadır. Sinameki bitkisi tr Sinameki, bitkiler aleminde en sık kullanılan bitki çeşitlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla kabızlık, hazımsızlık gibi durumlarda kullanılır. Ot ve çay olmak üzere iki türlü kullanılmaktadır. Sinameki bitkisi tropikal alanlarla yetişen bir bitkidir. Müshil olarak kullanılabileceğinden dolayı tıp dünyasında bir çok ilacın etken maddesi olarak da kullanılmaktadır. Hindistan, Somali ve Sudan gibi ülkelerde doğal sinameki bitkisi yetiştirilebilmektedir. Bitkinin İngilizcedeki ismi olan sena kelimesi, sinameki bitkisinin kabuğunun soyulabilmesinden dolayı Arapça sena, İbranice soyulabilen anlamına gelmekte olan cassia kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. 

Geçmiş yıllarda tıp hekimleri tarafından, tıp dünyasında ilk kullanılışı milat sonrası 9. yy'a ait olan belgelerde kayıtlanmıştır. Bu belgelere göre ilk defa Arap Yarımadası'nda kullanılmıştır. Günümüz tıp dünyasında ise sinameki bitkisi sıvı, toz ve tablet şeklinde kullanılmaktadır. Birçok farklı formu bulunmasına rağmen çoğunlukla toz şeklinde kullanılmaktadır.

Sinameki bitkisinin müshil etkisi yapacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de aşırıya kaçmadan kullanılması gerekmektedir. Aksi durumda şiddetli ishal yaşatarak hayatınızı tehlikeye sokabilir. Ayrıca çok küçük kullanımları dahi müshil etkisi gösterebilmektedir. 

Sinameki bitkisi baklagiller ailesinden bir bitkidir. Sinameki bitkisinin cassia türü defnegiller ailesinden tarçın ile akrabadır. Cassia türü dışında yaklaşık 10 adet farklı türü bulunan bir bitkidir. 

Sinameki Faydaları Nelerdir
 • İshal yaptırıcı etkisi vardır. En bilinen faydası budur. Müshil etkisi olduğundan dolayı kabızlığı giderir ve bağırsakların yumuşamasını sağlar. 
 • İştah kapatıcı bir etki sağlar. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan bitkidir. 
 • Sinameki otu ile hazırlanan kremler ve losyon tarzı malzemeler basur tedavisinde ve egzama tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. 
 • Kolonoskopi uygulaması yapılmadan önce bağırsak temizleme işlemlerinin yapılması gerektiğinden dolayı, sinameki bu dönemlerde sıkça kullanılır. 
 • Bağırsakları rahatlattığından dolayı mide ve bağırsak hazımsızlıklarını da tedavi etmede kullanılır.
Sinameki Zararları Nelerdir

Dünya Sağlık Örgütü'nün bildirisine göre 2 yaşından küçük çocuklar, hamile bayanlar ve bebek emziren bayanlar sinameki kullanmamalıdır. Bazı belirli kullanma ölçülerinde mide rahatsızlıklarına, mide kramplarına ve diyareye sebep olabilir. Uzun süreli ve yüksek dozda kullanım sonucunda ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Genellikle 10 günden uzun süreli kullanılması tavsiye edilmez. Uzun süreli yüksek dozda kullanımlarda şu etkileri bulunmaktadır:
 • Laksatif bağımlılığa neden olabilmektedir.
 • Kalp işleyişinde bozukluklara neden olabilir. 
 • Kas güçsüzlüğü yapabilir. 
 • Karaciğerde hasara neden olabilir. 
 • Vücutta elektrolit dengesini bozabilmektedir. 
 • Potasyum eksikliği gibi problemlere yol açabilir. 
Kimler Sinameki Kullanmamalıdır

Sinameki bitkisi, karın ağrısı problemi bulunan, bağırsak tıkanıklığı sorunu olan, Crohn, ülseratif kolit, apandisit, mide enfeksiyonu, anal prolapsus ya da hemoroidi olan kişilerce kullanılmamalıdır. Sinameki bitkisi elektrolit dengesizliklerine yol açtığından dolayı kalp problemi olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. Çoğunlukla basur tedavisinde kullanılan sinameki bitkisi bu hastalık için oral yoldan kullanılmamalıdır. 

Sinameki Nasıl Kullanılır

Sinameki bitkisi bazı zamanlarda mide ve bağırsak hastalıklarının ilaç tedavisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Sıvı veya tablet formları bulunur. Eğer krem olarak kullanılacak ise hazır satın alın]]> Sinameki Saç Kürü https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-sac-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 07:09:23 +0000 Sinameki Saç Kürü, Sinameki bitkisi, saç dipleri ve saç kökleri için oldukça etkili ve mucizevi bir bitkidir. Sinameki bitkisi yazın güneşte kurutulduğu için, sinameki bitkisini yaz mevsiminde de kış mevsiminde de bulabilmeniz m Sinameki Saç Kürü, Sinameki bitkisi, saç dipleri ve saç kökleri için oldukça etkili ve mucizevi bir bitkidir. Sinameki bitkisi yazın güneşte kurutulduğu için, sinameki bitkisini yaz mevsiminde de kış mevsiminde de bulabilmeniz mümkündür. İnsan vücudu için oldukça faydalı olan bu bitkiyi eczanelerden de aktarlardan da kolayca ulaşabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik ve antioksidan özelliğine sahip olan sinameki bitkisini çay olarak hazırlayıp vücudu toksinlerden de arındırabilirsiniz, saç kürü olarak hazırlayıp, saçlara doğal parlaklık ve hacim de kazandırabilirsiniz. Sinameki bitkisi son zamanlarda uzman dermatologlar tarafından saç şampuanlarında kullanıldığı ve yapılan bilimsel araştırmalarda bu bitkisinin saç köklerinin güçlenmesinde, saçların uzamasında, saçlarda oluşan kepeklenmelerde, saç uçlarının kırılmasında ve incelmesinde oldukça onarıcı bir etkiye sahip olduğu açıklanmıştır. Bu nedenle sinameki saç kürü saç bakımında oldukça etkili ve faydalı bir uygulamadır. 

Sinameki Saç Kürü Hazırlanışı
 • 1 çay bardağı su
 • (40 gram kadar) bir avuç sinameki otu
 • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 ampül bemiks ampül
 • 1 çay kaşığı argan yağı
 • 1 çay kaşığı hakiki zeytinyağı
Sinameki Saç Kürü, Öncelikle bir cezveye suyu koyup kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun içine sinameki otunu atarak kısık ateşte eş dakika kaynatın. Daha sonra cezvenin ağzını kapatarak demlemeye bırakın. Demlenen sinameki otunu süzün. Suyun ılık olması için bekleyin. Daha sonra içine zeytin yağını, badem yağını ve argan yağını dökerek karıştırın. Daha sonra üzerine bimeks ampülü kırarak tekrar karıştırın. Saçlarınıza sinameki saç kürünü banyo sonrası uygulamanız daha etkili olacaktır. Böylelikle gözenekleri açılan saç derisine nüfuz ederek etkisini ikiye katlar. Daha sonra saç diplerinize masaj yaparak bu saç kürünü saç derisine yedirin. Kalan kürü de saçlara dipten uca gezdirin. Daha sonra bir saç bonesi veya streç bir film ile saçları sarın. Böylelikle hava almadan saçlar da buharlaşacaktır. Bu buharlaşma saçlara doğal canlılık, parlaklık ve hacim kazandırır. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık duru su ile saçları yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir veya iki kere uygulamanız yeterli olacaktır. 
]]>
Sinameki Otu Saç Maskesi https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-otu-sac-maskesi.html Sun, 02 Dec 2018 06:14:36 +0000 Sinameki Otu Saç Maskesi, pek çok hanım hayatında değişiklik yapmak için saçlarını ya kestirirler, ya da kestirme kararı alırlar. Kadınların dünyası gereği belli dönemlerde kadınlar mutlaka saçlarında farklı bir değişim Sinameki Otu Saç Maskesi, pek çok hanım hayatında değişiklik yapmak için saçlarını ya kestirirler, ya da kestirme kararı alırlar. Kadınların dünyası gereği belli dönemlerde kadınlar mutlaka saçlarında farklı bir değişim yapma kararı verirler. Ancak bu süreç içerisinde saça uygulanan değişimler saçın yıpranmasına, zayıflamasına, hatta dökülmesine neden olmaktadır. Bazı hanımlar ani bir karar ile saçını kestirdikten sonra pişman olurlar ve bir an önce saçlarının uzamasını isterler. Aslında saçların uzaması ve normal formuna dönmesi uzun bir süre zarfına dayanmaktadır. Aslında saç uzamasındaki bu uzun süre saça uygulanacak olan saç bakım maskeleri sayesinde daha aza indirilebilir. Pek çok kişinin denemiş olduğu sinameki otu saç maskesi sayesinde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Sinameki otu saç maskesini saçınıza uyguladıktan sonra saçınızda meydana gelen değişime siz bile inanamayacaksınız. Özellikle sinameki otu saç maskesi hazırlanırken içerisine ilave edilen yağlar büyük önem taşımaktadır. 

Sinameki Otu Saç Maskesi Hazırlanışı Ve Uygulanışı, 1 çay bardağı su, bir tutam sinameki otu, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve bemiks ampul malzemelerini hazırlayalım. Daha sonra küçük cezvenin içerisine suyu ilave edelim ve üzerine sinameki otunu attıktan sonra kaynatalım. Kaynamış olan sinameki otunu süzelim ve ılıması için bekleyelim. Ardından ılımış olan sinameki otu suyunun içerisine badem yağını ve bemiks ampulü ekleyelim. Bir kaşık yardımı ile malzemeleri karıştıralım, hazırladığımız maskeyi özellikle saç köklerine doğru eliniz ile masaj yaparak sürün. Sinameki otu saç maskesi saçınızda yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın. Bu saç maskesini düzenli olarak haftada bir defa uygulayabilirsiniz. Bu arada ufak püf nokta sinameki otu saç maskesi saçların kendi doğal rengini açmaktadır, aynı zamanda bu saç maskesini normal içme suyu ile hazırlarsanız daha kaliteli olur. 
]]>
Sinameki Çayı Zayıflatırmı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-cayi-zayiflatirmi.html Sun, 02 Dec 2018 15:12:29 +0000 Sinameki Çayı Zayıflatırmı, sinameki otundan yapılan sinameki çayı özellikle zayıflama amaçlı olarak bilinçsiz bir şekilde tüketilmektedir. Sinameki çayı vücuttan su ve ödem attırması sebebi ile oluşan kilo k Sinameki Çayı Zayıflatırmı, sinameki otundan yapılan sinameki çayı özellikle zayıflama amaçlı olarak bilinçsiz bir şekilde tüketilmektedir. Sinameki çayı vücuttan su ve ödem attırması sebebi ile oluşan kilo kaybı zayıflama olarak nitelendirilse de aslında bilinçsizce yapılan bir çabadan başka bir şey değildir. Sinameki çayının uzun dönemde vücuda ve organlara vereceği zarar da cabası. Sinameki çayı zayıflatır mı sorusu özellikle hanımlar arasında tavsiye niteliğinde olumlu bir cevap şeklinde yanlış yönlendirmelere neden olmaktadır. O zaman birlikte bakalım gerçekten de sinameki çayı zayıflatırmı, çayın böyle bir özelliği var mı

Sinameki çayı zayıflatırmı

Öncelikle şu gerçeği bilmek gerekir, sinameki otu içerisinde ki etken maddeler sebebi ile tıp alanında pek çok ilacın etken maddesi olarak yer almaktadır. Ama tabi ki bu ilaçların içerisinde kontrollü bir şekilde ve belli dozlarda bulunmaktadır. Doktorların özellikle ameliyat öncesi bağırsak temizleme nedeni ile bu etken maddeyi içeren ilaçları hastalarına reçeteli olarak verdikleri bilinen bir gerçektir.

Çünkü sinameki otundan elde edilen sinameki çayı müshil özelliği taşımaktadır. Sinameki otu etken madde olarak laktasif içermesi sebebi ile bağırsaklarda uyarıcı bir etki yapmakta dolayı le kabızlığı gidererek dışkının yumuşamasına neden olmaktadır. 

Sinameki çayı zayıflatırmı sorusunun gerçek ve tek bir bilimsel cevabı bulunmaktadır. Sinameki çayı kesinlikle zayıflatma özelliğine sahip olmadığı gibi uzun süreli ve fazla miktarda kullanımlarda bağırsak yüzeyinde bulunan villus dokusunu tahribata uğratmaktadır. Oysa ki bağırsak yüzeyindeki villus dokusu sindirime yardımcı olan ve sindirimi kolaylaştıran bir dokudur. Bu doku tahrip olduğunda sağlıklı bir şekilde boşaltım yapılamayacağı dolayısı ile boşaltımın düzgün olmadığı bir vücutta ise sağlıklı bir zayıflama olmayacağı da kesin ve nettir.

Sinameki çayı zayıflama amacı ile uzun süreli kullanıldığında bağırsakların normal çalışma işlevini bozarak bağırsakta tembellik yaratır. Ayrıca sinameki çayı belli bir müddet bağırsak aktivitesini hızlandırdığı için siz kilo verdiğinizi sanırsınız. Fakat olan şey vücudun hızlıca su ve elektrolit kaybetmesinden başka bir şey değildir. Ayrıca sinameki çayı vücuttan elektrolit dengesini sağlayan potasyumu uzaklaştırarak vücudunuzun halsiz kalmasına ve karaciğer ve böbreklerde tamiri mümkün olmayan tahribatlara neden olur. Elbette sinameki otu faydalı bir bitkidir. Fakat bu faydalı özellik belli kullanım dozlarında ve belli süreler için geçerlidir. Zayıflatıcı özelliği olduğunuz kulaktan dolma bilgilerle edindiğiniz sinameki çayı bilinçsiz ve kontrolsüzce kullanılmaması gerektiği gibi  farklı hastalığı olan ilaç kullanan ve gebe olan kadınların özellikle kullanmaması gereken bir bitkidir.

Gerekirse doktorunuza danışarak belli kürler halinde kullanabilirsiniz.

]]>
Sinameki Tozu https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-tozu.html Mon, 03 Dec 2018 10:10:47 +0000 Sinameki tozu, alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler arasında bulunan sinameki otunun toz halinde satılanları da bulunmaktadır. Sinameki tozunun bitkisi kadar faydalı olduğu belirtilmektedir. Doğada yer Allah'ın bize bahşet Sinameki tozu, alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkiler arasında bulunan sinameki otunun toz halinde satılanları da bulunmaktadır. Sinameki tozunun bitkisi kadar faydalı olduğu belirtilmektedir. Doğada yer Allah'ın bize bahşettiği bitkilerin kullanılması ile insan bedeninde var olan hastalıkların giderildiği belirtilmektedir. Geçmişten günümüze kadar uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri ile hastalıkların giderildiği gözlenirken; sinameki tozu sayesinde de birçok hastalığa şifa sağlandığı görülmektedir. Şimdi sinemaki tozunun faydaları anlatalım.

Sinameki tozu faydaları
 • Bağırsak problemleri yaşayan kişilerin sinemaki tozu kullanması tavsiye edilmektedir. 
 • Özellikle kabızlık sebebiyle gaz sancısının fazla olduğu gözlendiği için bu şikayetleri bulunan kişilerin sinameki tozu kullanarak müshil etkisi yaratan bu bitkiden istifade etmesi tavsiye edilir.
 • Özellikle bağırsakta bulunan su emiliminin artırılmasına katkı sağlarken, idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. 
 • Ayrıca bağırsak içerisinde bulunan zararlı kurtların giderilmesine fayda sağlar. 
 • Sinameki tozu kullanılması ile damarlarının açılması desteklenir. 
 • Psikolojik açıdan da oldukça rahatlatıcı etkisi bulunduğu belirtilirken; sinirleri gevşetme özelliği bulunduğu için sakinleştirici etki yaratır. 
 • Vücutta kronik şekilde gözlenen ağrıların giderilmesini desteklerken;ağrıları hafifletici özelliği bulunur. 
 • Sinameki tozu kullanılarak zayıflama mümkündür. Özellikle çağımız problemleri içerisinde yer alan kilo sorunun giderilmesinde sinameki tozu kullanılması tavsiye edilmektedir. Sinameki tozunun bir çay kaşığı bal ile karıştırılması ile günde 3 öğün tüketilmesi halinde vücutta antioksidan özelliğini arttırdığı için bağışıklığı destekleyerek metabolizmanın hızlanmasına fayda eder. Bu şekilde vücutta biriken yağların enerjiye dönüşmesine katkı sağlarken; zayıflamayı destekler. 
 • Ayrıca kalp hastalıkları üzerinde inanılmaz faydası olduğu belirtilmektedir. 
 • Vücutta bulunan eklem rahatsızlıklarını giderken romatoid artrit hastalığı için birebir etkilidir. 
 • Sinameki tozu kullanılarak saç tedavisi gerçekleştirilir. Özellikle saçları geç uzayan ve cansız saç problemi bulunan kişilerin kullanması son derece fayda sağlar. 
 • Sinameki tozu kullanılması ile böbrek hastalıklarında fayda sağlanır.
 • Ayrıca diş ağrılarında da bire bir etkilidir. 
]]>
Sinameki Diyeti https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 06:52:57 +0000 Sinameki diyeti, çağımız problemleri içerisinde yer alan obezitenin giderilmesi için kullanılacak birçok bitki bulunmaktadır. Sinameki otu bunlar arasında yer alırken; sinameki otunun yaprağının, bitkisinin, kurumuş halinin veya Sinameki diyeti, çağımız problemleri içerisinde yer alan obezitenin giderilmesi için kullanılacak birçok bitki bulunmaktadır. Sinameki otu bunlar arasında yer alırken; sinameki otunun yaprağının, bitkisinin, kurumuş halinin veya tuzunun kullanılması ile vücutta bulunan fazla yağların giderilmesine fayda sağladığı belirtilmektedir. Sinameki diyeti uygulanması ile vücutta fazla şekilde yer alan yağların yakılarak enerji dönüştürülmesi sağlanır. Özellikle kabızlık sebebiyle kilo alımı fazla olduğu için sinameki diyeti kullanılarak bağırsağın uyarılması ile müshil etkisi sağlanarak kilo verme hızlanır. Bu süreç içerisinde bağırsak şikayetleri de giderilir. Şimdi bu uygulamalardan bahsedelim.

Sinameki diyeti uygulaması

Bu uygulama için sinameki otunun bir çay kaşığının ılık suda bekletilmesi ile demlenmesi sağlanır. Sinameki diyeti içerisinde günde 3 kez yemeklerden sonra sinameki çayı kullanılması diyet içerisinde oldukça fayda sağlar. Ayrıca sinamekinin tablet halinde satılan ürünlerin de kullanılması tavsiye edilmektedir. Hızlı şekilde kilo vermek isteyenlerin sinameki diyeti ile 1 ay uygulama yapması vücudunda bulunan yağların giderilmesine fayda sağlar. Özellikle bu diyet ile birlikte kişide bulunan yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, uyuşukluk gibi problemlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Sinameki otu içerisinde bulunan sennozit isimli maddenin etkisi sebebiyle zayıflama üzerinde fayda sağladığı belirtilmektedir.  Ancak bu uygulama yapılmadan önce gerekli araştırmaların yapılması gerekirken; fazla tüketilmesi yarardan çok zarar verebilir. Sinemaki diyeti için kekik, maydanoz suyu, sinamaki bitkisinin birlikte kullanılması diyetin etkisini daha fazla arttırır.
]]>
Sinameki Çayı Nasıl Demlenir https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-cayi-nasil-demlenir.html Tue, 04 Dec 2018 16:49:09 +0000 Sinameki Çayı Nasıl Demlenir, farklı türlerde bulunana sinameki otunun çayı özellikle son zamanlar ülkemizde en sık kullanılan çaylar arasında yerini almaktadır. Sinameki otu aynen bir müshil etkisi olduğu için genellikle kab Sinameki Çayı Nasıl Demlenir, farklı türlerde bulunana sinameki otunun çayı özellikle son zamanlar ülkemizde en sık kullanılan çaylar arasında yerini almaktadır. Sinameki otu aynen bir müshil etkisi olduğu için genellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler tarafından önerilen sinameki çayının, aynı zamanda pek çok faydası bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından birden fazla faydası olan sinameki çayının demlenme tekniğinin de bilinmesi gerekmektedir. Aslında sinameki bitkisini birkaç farklı şekilde demleyebilirsiniz, fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, içeriğini kaybetmeden doğru demleme şekli ile demlenme tekniğidir. Sinameki çayını soğuk su yöntemi ile de demleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 2 çay kaşığı kuru sinameki otunu, 1 büyük fincan suyun içine atın. Soğuk suda sinameki çayının demlenmesi için yaklaşık olarak 10-12 saat beklemelisiniz. Daha sonra süzerek sinameki çayınızı içebilirsiniz. 

Sinameki Çayı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 çay kaşığı kadar taze sinameki otu
 • Eğer kurutulmuş sinameki otu kullanacaksanız, 2 çay kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. 
 • Göz kararı su
Sinameki Çayı Nasıl Demlenir, öncelikle ısıtıcının içerisine göz kararı suyu koyalım ve kaynatalım. Daha sonra büyük fincanın içine eklediğimiz sinameki otunun üzerine kaynamış olan sıcak suyu dolduralım. Fincanın ağzını uygun olan bir kap ile kapattıktan sonra yaklaşık olarak çayın demlenmesi için 5 dakika bekleyelim. Fincanın ağzını kapatmadaki esas amaç ise, sinameki otunun içinde bulunan uçucu ve faydalı olan yağların uçarak havaya karışmasının engellenmesi için kapatılır. Sinameki çayını demlenme işlemi tamamlandıktan sonra isteğe bağlı içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Fakat sinameki çayını demledikten sonra içine tatlandırıcı eklenmesi pek de önerilmez. Sadece hoş bir aroma vermesi açısından birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sinameki çayını soğuk olarak da tüketebilirsiniz. 
]]>
Sinameki Zararları https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-zararlari.html Tue, 04 Dec 2018 17:54:28 +0000 Sinameki zararları, Sinameki bitkisi genellikle kabızlık, gaz, şişlik, katı dışkılama ve karın ve bağırsaklarda sertlik yaşayan kişilerce kullanılan ve müshil etkisi gösteren bir bitkidir. Maalesef ki sinameki her zaman Sinameki zararları, Sinameki bitkisi genellikle kabızlık, gaz, şişlik, katı dışkılama ve karın ve bağırsaklarda sertlik yaşayan kişilerce kullanılan ve müshil etkisi gösteren bir bitkidir. Maalesef ki sinameki her zaman doğru kullanılmıyor ve doğru kullanılmadığı takdirde vücuda yarardan çok daha fazla zarar vermektedir. Eğer dikkat edilip doğru kullanılmazsa, sinameki zararları oldukça ciddi sorunlara yola açmaktadır.

Sinameki zararları genellikle bağırsak florası ve mide gibi organlarda oluşur. Bunun nedeni ise etkisini o bölgelerde gösteren bir bitki oluşundandır. Sinameki bir çok ilaç firması tarafından da müshil ilaçlarının birleşiminde kullanılan etkin bir bitkidir. Müshil etkisi ile müshil ve lavmanların içeriğinde bulunur. Ancak bunu ilaç firmaları insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde elsem miktarlarca ayarlayarak ilaç içeriğine almaktadırlar. Sinameki doğru kullanıldığı takdirde insana mide ve bağırsak şikayetlerinde rahatlatıcı etki sağlar. Fakat yanlış veya uzun kullanımı sonucunda oldukça ciddi ve hasar verici sonuçlar doğurmaktadır. Sinamekinin yanlış kullanım sonucu verdiği zararlar bazen tedavisi mümkün olmayacak kadar ileri seviyelere kadar çıkabilir. Gelelim sinamekinin zararlı etkilerine:

Sinamekinin zararları:
 • Uzun süreli kullanımda bağırsaklarda bağışıklık kazanarak bağırsak işlevinin kaybolmasına neden olur.
 • Bağırsaklarda su kaybına ve zamanla hareketsizliğe (tembelliğe) neden olur.
 • Uzun ve yanlış kullanım sonucunda bağırsaklarda delinmeye neden olur.
 • Mide de gaz oluşumu ve ekşimeye neden olur.
 • Bağırsaklarda müshil etkisi gösterdiği için yararlı ve zararlı bütün bakterileri yok ederek bağırsak hastalıklarına neden olur.
 • Bağırsaklar yoğun ve uzun süreli sancı ve kasılmalara neden olur.
Sinameki zararları yukarıda verildiği gibidir. Her bitki gibi sinameki de kendine özgü kurallar dahilinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde yukarıda sayılan rahatsızlıklarla karşılaşmamak elde değildir. Kabızlık ve gaz gibi bir çok derdin dermanı olan sinameki aslında doğru kullanılmadığı takdirde yaradan daha çok zarar veren bir bitki halini almaktadır. 
]]>
Sinameki Yağı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 10:55:29 +0000 Sinameki yağı vücut için oldukça yararlı olan bu yağ, sinameki bitkisinin yapraklarından ve meyvesinden elde edilmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde vücutta meydana gelebilecek bir çok hastalığın tedavisi için Sinameki yağı vücut için oldukça yararlı olan bu yağ, sinameki bitkisinin yapraklarından ve meyvesinden elde edilmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde vücutta meydana gelebilecek bir çok hastalığın tedavisi için rahatlıkla kullanılabilir. Bu bitki yağının kullanımı vücudun hemen hemen her bölgesinde yapılmaktadır. 

Sinameki yağı faydaları
 • İçerisinde bulanan maddeler güçlü bir yapıya sahiptir. Midede meydana gelebilecek gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisi için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Midede bulanan asit miktarını dengeler ve asitin mideden yemek borusuna doğru çıkmasını  engeller. 
 • İdrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır. Enfeksiyonun hızlı bir biçimde vücuttan atılmasına fayda sağlar. Bunun yanı sıra bu bölgelerde oluşabilecek mantar ve bakteri çoğalmalarını önüne geçer. 
 • Kalp sağlığı için oldukça önemli bir bitki yağıdır. Kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağladığı gibi kalbin kuvvetli bir yapı kazanmasına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra kalp damarlarında meydana gelmiş olan tıkanıkların açılmasına ve kalbe pompalanan kan miktarının daha verimli bir şekilde oluşumu konusunda oldukça faydalıdır. 
 • Psikolojik durumlara karşı da kullanılabilen bu yağın ruhu sakinleştirme ve bedeni gevşetme özelliği bulunmaktadır. Sinirlerin sağlıklı bir yapıda kalmasına fayda sağlar. Bunun yanı sıra sinirsel hastalıkları olan kişilerin bu yağı kullanması gerekmektedir. Sinameki yağı sinirleri yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olmaktadır. 
 • Günlük olarak yapılan işler vücut kaslarının kasılmasına ve ağrılara neden olmaktadır. Bu yağ ile kasılmaların giderilmesi mümkündür.Vücut kaslarının sağlıklı ve güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için bu yağın tüketimi gereklidir. Bunun yanı sıra kas yırtıklarının iyileşmesi yardımcı olur ve dokuların hasar görmesini engeller. Vücudun enerji seviyesini düzelten bu yağ, vücudun genel dengesini sağlamasına da fayda sağlar.
 • Ayrıca vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilecek ağrıların hızlı bir zamanda geçmesine yardımcı olur. Meydana gelebilecek ağrılar arasında en fazla rahatsızlık veren diş ağrısıdır. Bu yağın ağrıyan diş üzerine damlatılması ile birlikte ağrı kısa süre içerisinde kesilmektedir. Ancak bu yöntem geçicidir. Bunun yanı sıra eklem ağrılarının geçmesi içinde kullanılabilen harika bir bitki yağdır. 
 • Bu yağın faydaları arasında saç ve cilde karşı vermiş olduğu sağlıklı bir yapıda bulunmaktadır. Vücudun büyümesi için içerisinde gerekli olan vitaminleri taşıyan bu yağın düzenli ve bol miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir. Düzenli olarak alınan sinameki yağı saçların sağlıklı ve gür bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra saç dökülmesine ve deri dökülmesine karşı da koruma sağlayacaktır. Ayrıca ciltte meydana gelebilecek akne gibi durumların oluşmasına da engel olmaktadır. 
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunların giderilmesi için oldukça faydalı bir bitki yağıdır. Sindirim sisteminin görevini yapmasına katkı sağlayan bu yağ, kabızlık ve ishal gibi sorunların oluşmasına da engel olur. Ayırca bağırsaklarda ve midede meydana gelebilecek şişkinlik ve gaz gibi olayların vücuttan dışarı atılmasına fayda sağlamaktır.Vücutta bulunan fazla suyun dışarı atılmasına fayda sağlar.  Ayrıca vücudun herhangi bir bölgesinden meydana gelebilecek ödem gibi rahatsızlıkların tedavisi için son derece faydalı bir bitki yağıdır. 
]]>
Sinameki Kürü Saç Dökülmesi https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-kuru-sac-dokulmesi.html Thu, 06 Dec 2018 06:28:21 +0000 Sinameki Kürü Saç Dökülmesi, Sinameki genellikle zayıflatma uygulamalarında sıklık ile yer alan çok değerli bir bitki kaynağımızdır. Ancak son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, sinameki kürünün hızlı bir şekilde Sinameki Kürü Saç Dökülmesi, Sinameki genellikle zayıflatma uygulamalarında sıklık ile yer alan çok değerli bir bitki kaynağımızdır. Ancak son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, sinameki kürünün hızlı bir şekilde saç uzattığı, saç köklerini güçlendirdiği ve deri altından yeni saç çıkardığı gözlenmiştir. Yapılan bir çok bilimsel deneyde de sinameki kürü saç dökülmesinde oldukça olumlu sonuçlar almıştır. Sinameki kürünün tek sonuç vermediği ve dökülmesini durduramadığı durumlar, kansızlık ve demir eksikliğidir. Bu nedenle sinameki kürünü saç diplerinize uyguladığınızda saçların hala döküldüğünü fark ederseniz, bu durumda kan değerlerinizi kontrol etmenizde fayda vardır. 

Sinameki Kürü Saç Bakımı Nasıl Hazırlanır

Geniş bir kaba bir çay bardağı kadar ılık su ekleyerek içine yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş sinameki atın. Bu karışımı yaklaşık olarak bir dakika boyunca kaynatın. Kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımı ile suyunu süzün. Su ılık olmaya başlayınca içine bir tatlı kaşığı kadar tatlı badem yağı ekleyin. Daha sonra içine bir ampul bemiks vitamini ekleyin. Eğer E vitamini eksikliğine bağlı olarak saç dökülmeniz var ise içine bir ampul bepanthene ve evigen ampul ekleyip, kürü daha etkili hale geçirebilirsiniz. Saçlarında daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan sinameki kürü saç dökülmesi için oldukça etkili bir uygulamadır. Banyodan çıktıktan sonra temiz olan saçı kurulayıp bu kürü saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Ayrıca bu kürü saç boyası yaptığınız zamanda saç bakımı için kullanabilirsiniz. Saçların boyadan dolayı yıpranmasını engeller. Daha sonra yaklaşık olarak yarım saatten sonra duru su ile saçlarınızı yıkayın ve kurulamadan havluya sararak saçların nemlenmesini sağlayın.

Sinameki kürü saç dökülmesi için oldukça etkili ve faydalı bir yöntemdir. Ancak uygulamak istediğiniz zaman taze olarak saç diplerinize uygulamanız oldukça faydalı olacaktır. Birgün dışarıda bekleyen kürü saç diplerinize ve cildinize temas ettirmeyin. Bu uygulamayı hafta iki kere uygulamanız saç dökülmeleri için yeterli olacaktır. 
]]>
Sinameki Saç Uzatma https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-sac-uzatma.html Fri, 07 Dec 2018 00:43:47 +0000 Sinameki Saç Uzatma, Sinameki antioksidan ve antibiyotik etkisi sayesinde cildi zararlı ve ölü hücrelerden arındırarak aynı zamanda vücudun toksinini dışarı atmasını sağlar. Bunun yanı sıra vücutta biriken mikrop ve bakterini Sinameki Saç Uzatma, Sinameki antioksidan ve antibiyotik etkisi sayesinde cildi zararlı ve ölü hücrelerden arındırarak aynı zamanda vücudun toksinini dışarı atmasını sağlar. Bunun yanı sıra vücutta biriken mikrop ve bakterinin yol açtığı iltihapların da dışarı atılmasını sağlar. Saçların uzamamasının ve ve saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri de vücutta biriken toksinlerdir. Bu toksinlerden arınmak kısa sürede saçların uzamasını ve daha canlı, parlak ve hacim dolu saçlara kavuşmasını sağlayacaktır. Sinameki saç uzatma son zamanlarda yapılan klinik çalışmalar ile kendini kanıtlamıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar sinameki kürünün saça ve saç diplerine uygulanması, saç derisi altındaki ölü hücreden arındırarak gözeneklerin açılmasını ve saç derisinin nefes almasını sağlamaktadır. Bu nedenle haftada en az iki kere sinameki kürü ile saç diplerine masaj yapılması uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sinameki saç uzatma uygulaması ile çok olumlu sonuçlar alınırken aynı zamanda doğal saç rengini de bir ton açtığı gözlenmiştir Bu nedenle sinameki kürü saç boyası içine katılarak da kullanılabilir. 

Sinameki Kürü Nasıl Hazırlanır

Sinameki saç uzatmak için, hazırlayacağınız kürün içine B vitamini olan bemiks ampül ve tatlı badem yağı kullanmanızda fayda vardır. Çünkü cildi beslemek saçın uzamasını sağlar. Bunun için gerekli olan malzemeler:
 • 50 gram kadar kurutulmuş sinameki otu
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 ampül bemiks B vitamini
 • Yarım çay bardağı su
Sinameki Kürü için, öncelikle sinameki suyun içinde bir taşım kaynatılır. Daha sonra içine tatlı badem yağı ve bir adet bemiks ampül eklenir. Bemiks ampül saç diplerinin canlanması ve onarımı için sinameki bitkisini destekler ve daha etkili bir hale gelmesini sağlar. Daha sonra temiz olan saç diplerine masaj yaparak sürün. Daha sonra sinameki kürünü 4-5 saat kadar saç diplerinde bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı iki ay boyunca haftada bir kere uygulamanız saçlarınızın uzamasını ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır. 

Önemli Not: Bu kürü fazla yapıp bekletmeyin. Kürü her hafta taze olarak hazırlayıp saç diplerine sürün. Böylelikle etkisini daha çok gösterecektir. Kürü haftada bir kere uygulamanız yeterlidir. Fazla uyguladığınızda saçlarınız daha çabuk uzamaz. Aksine saç köklerine zarar vermiş olursunuz. Bu kürü sık uygulamak, deri altında alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanmak gerekir. Bu kürden daha iyi sonuçlar almak için kan değerlerinizi ölçtürmenizde fayda vardır. Saçlarınızın uzun zaman uzamaması kan değerlerinizin düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. 
]]>
Sinameki Çayı Günde Kaç Defa İçilir https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-cayi-gunde-kac-defa-icilir.html Fri, 07 Dec 2018 01:03:58 +0000 Sinameki çayı günde kaç defa içilir, Kabızlık, gaz, katı dışkılama yapanlar ve hızlı sindirme yoluyla kolay zayıflamak isteyenlerin merak konudur. Sinameki oldukça etkili ve bir çok sıkıntının giderilmesinde mucizevi Sinameki çayı günde kaç defa içilir, Kabızlık, gaz, katı dışkılama yapanlar ve hızlı sindirme yoluyla kolay zayıflamak isteyenlerin merak konudur. Sinameki oldukça etkili ve bir çok sıkıntının giderilmesinde mucizevi bir etkiye sahip olduğu kadar yanlış kullanım sonunda ciddi zararlara yol açabilen bir bitkidir. Bu nedenle sinameki çayı günde kaç defa içilir, sinameki çayı kullananlar için oldukça önemli ve üstünde durulması gereken bir konudur.

Sinameki çayı günde kaç defa içilir: Uzun araştırmalar ve kullananların gözlemlenmesi sonucunda sıkıntının durumuna göre çeşitli şekillerde farklı miktarlarda önerilmiştir. Sinameki çayı genel olarak mide ve bağırsak sorunu yaşayan kişilerce tercih edilen ve müshil etkisi gösteren bir çay türüdür. Midede şişlik, hazmedememe, bağırsaklarda sindirim sorunu ve gaz şikayeti olanlar yada uzun süreli kabızlık yaşayanlar tarafından tercih edilen bir çay türüdür. Ancak sinameki çayı yanlış kullanıldığı takdirde insan vücuduna faydadan çok zarar vermektedir. Bu nedenle doğru kullanımı ve günlük ne kadar içilmesi gerektiği oldukça önemlidir. 

Sinameki çayı hazırlanışı: Öncelikle 100 gr sinameki otu ( yaklaşık bir tutam kadar ) alınır ve yıkanır. Ardından yıkanmış  olan sinameki otu cam bir demliğe atılır ve hemen sonrasında 100 derece kaynatılmış ve bir dakika kadar bekletilerek 90-95 dereceye düşürülmüş yarım litre sıcak su demliğe dökülür. Daha sonra demliğin ağzı kapatılarak sinameki çayının demlenmesi beklenir. Hazırlanan bu çayı ister soğutup istenirse de sıcak bir şekilde tüketilir. Bu kür tok karnına ve mümkünse akşamları içilmelidir. günlük kaç defa yada ne kadar içileceğine gelince ; Hazırlanan bu çay günlük 300 ml geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Bu 300 ml'lik sınır istenirse iki defada 150-150 şeklinde, istenirse de 300 ml tek seferde içilebilir.

Sinameki çayı günde kaç defa içilir yukarıda verildiği gibidir. Tamamen kişinin kendisine bağlıdır. önemli olan konu sinameki çayını 300 ml geçmeyecek şekilde tüketmektir. Yani günlük alınacak olan miktarı kendi yaşam şeklimize göre azar azar bölerek yada tek seferde tüketerek ayarlayabiliriz. Burada önemli olan husus sınırı aşmadan tüketmektir.
]]>
Sinameki Maskesi https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-maskesi.html Fri, 07 Dec 2018 19:39:36 +0000 Sinameki Maskesi, Sinameki doğal bir antibiyotik ve antioksidan içerdiği için, dilerseniz çayını, dilerseniz de maskesini hazırlayarak cildinize faydalı bir hale getirebilirsiniz. Sinameki maskesi özellikle saçlara canlılık Sinameki Maskesi, Sinameki doğal bir antibiyotik ve antioksidan içerdiği için, dilerseniz çayını, dilerseniz de maskesini hazırlayarak cildinize faydalı bir hale getirebilirsiniz. Sinameki maskesi özellikle saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmak için ve saç diplerini derinlemesine temizleyerek, saç derisinin nefes almasını sağlar. Bunun neticesinde de saç kökleri güçlenir. Sinameki maskesi, saçlara uygulandığı andan itibaren saç uçlarında oluşan kırıklıkları da onarır. Saçlar için mucizevi bir bitki olan sinameki saçların dökülmesine neden olan mikrop ve bakterileri de içeriğinde antibiyotik etkisi sayesinde tedavi ederek saçlara hacim kazandırır. Özellikle saçlarının çok uzun zaman uzadığından şikayetçi olan kişiler haftada iki kere sinameki maskesi uyguladıkları zaman, kısa sürede saçlarda daha güçlü ve hacimli uzadıklarını göreceklerdir. Sinameki maskesini ayda iki kere uygulamak ise, saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar. 

Sinameki Maskesi Hazırlanışı:
 • 2 damla çam terebentin yağı
 • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
 • 50 gram sinameki otu
 • 1 adet Bemiks ampül
 • 1 adet Bepanthen ampül
 • 1 adet enin ampül
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı su
Bir çay bardağı suyun içine bir tutam (50 gram kadar) su ekleyerek, kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Daha sonra suyunu süzerek ılık olana kadar bekleyin. Daha sonra içini badem yağı ile zenginleştirerek daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra zeytinyağını, çam terebentin yağını, bepanthen ampül, bemiks ampül ve enin ampül ekleyerek sinameki maskesine B vitamini ekleyin. Daha sonra bu karışımı bir kaba boşaltın ve temiz olan kuru saça bir fırça yardımı ile saç diplerine gelecek şekilde sürün. Yaklaşık olarak 1 saat kadar saçlarda bekletildikten sonra ılık su ile temizleyin. Bekleme süresinde saçı havlu ile veya etkisini saç diplerine kadar etki etmesi için, saçları streç film ile sarın. Bu uygulamayı haftada iki kere uygulamak yeterli olacaktır. 
]]>
Sinameki Bitki Çayı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-bitki-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 02:54:24 +0000 Sinameki Bitki Çayı, Fabeceae türünden gelmiş olan sinameki bitkisi tropikal bölgelere ait olan bir bitki türüdür. Oldukça fazla türü olan bu bitki faydaları sayesinde birçok kullanım alanına sahip olmakla beraber birtakım il Sinameki Bitki Çayı, Fabeceae türünden gelmiş olan sinameki bitkisi tropikal bölgelere ait olan bir bitki türüdür. Oldukça fazla türü olan bu bitki faydaları sayesinde birçok kullanım alanına sahip olmakla beraber birtakım ilaçların içerisinde de etken madde olarak yer almaktadır. Anavatanı Hindistan'ın olan sinameki Somali, Sudan, Ortadoğu ve Mısır gibi ülkelerde kendiliğinden yetişmektedir. Günümüzde en çok da çay olarak tüketilir. Müshil etkisine sahip olan sinameki bitki çayı bu özelliğinin yanı sıra birçok faydaları bakımından tüketilebilir. Sinameki bitki çayını büyük marketlerden hazır olarak bulabileceğiniz gibi aktarlarda kurutulmuş haliyle de satın alıp demleyerek tüketebilirsiniz. 

Sinameki bitki çayı hazırlanışı, 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine 1 çay kaşığının yarısı kadar sinameki bitkisi ilave edip 10 dakika demlenmesini bekleyip süzdükten sonra günde 1 bardak içilebilir. Sinameki bitki çayı aynı zamanda balla tatlandırılarak da tüketilebilir.

Sinameki bitki çayı faydaları, alternatif tıpta genellikle mushil etkisi yaratıp kabızlığı önlemek amacıyla kullanılan sinameki bitki çayı bağırsakların yumuşamasını sağlar. Kolonoskopiden önce bağırsakların tam anlamıyla temizlenmesini sağlamak için tavsiye edilebileceği gibi iştah kesici özelliği sayesinde diyet yapan kişiler için de oldukça uygun bir çay olan sinameki bitki çayı egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşıda oldukça faydalıdır. Sinameki bitki çayının aynı zamanda vücudumuzun detoksifikasyon ve temizlenmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir. İçerisinde bulunan bileşenlerden dolayı vücuda doğal detoksifikasyon sağlayarak toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aşırı sıcak ve soğuk nedeniyle ciltte oluşacak çatlaklara karşı oldukça etkili olan sinameki bitki çayı bu faydalarının yanı sıra aynı zamanda kasları açar, saç sağlığı, kaşıntı, baş ağrısı, sara hastalığı ve sivilce gibi problemlerle karşıda da oldukça etkilidir.

Sinameki çayı yan etkileri, gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz ve çoğunlukla güvenli olan bu çay bazı kişilerde birtakım yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aşırı tüketildiği takdirde uzun süreli ishal şikayetine yol açan sinameki bitki çayı aynı zamanda mide bulantısı ve mide ağrısı gibi yan etkileri de ortaya gibi çıkartabilir. Bu nedenle bu çayın 15 günden daha fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü bu süreden daha fazla kullanıldığı zaman bağırsak fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebileceği gibi sindirim sisteminin tembelleşmesine yol açabilir. Sinameki bitki çayı aşırı tüketildiği takdirde nadir de olsa kanda bulunan birtakım kimyasalları olumsuz etkileyerek kas güçsüzlüğü, kalp rahatsızlığı ve karaciğer tahribatı gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sinameki bitki çayının gebelik ve emzirme döneminde ise doktora danışılmadan kullanılmamasında fayda vardır. 

Sinameki bitki çayı dozunda kullanıldığı takdirde hiçbir yan etki durumu yaratmazken bu çay potasyum eksikliği ve yüksek tansiyonu olan kişiler ve sindirim sistemi problemleri, kalp rahatsızlıkları, mide iltihabı, ülseratif kolit, mide iltihabı gibi gastrointestinal hastalıkları olan kişiler tarafından tüketilmemesi tavsiye edilir.
]]>
Sinameki Yağı Saç Uzatırmı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-yagi-sac-uzatirmi.html Sat, 08 Dec 2018 09:51:22 +0000 Sinameki Yağı Saç Uzatırmı, Saçların hızlı bir şekilde uzamasını isteyen kişiler birçok çözüm yolu ve arayış içine girerler. Uçları kırık olan ve yıpranan saçların sağlıklı bir şekilde uzamayacağını düşüne Sinameki Yağı Saç Uzatırmı, Saçların hızlı bir şekilde uzamasını isteyen kişiler birçok çözüm yolu ve arayış içine girerler. Uçları kırık olan ve yıpranan saçların sağlıklı bir şekilde uzamayacağını düşünerek saçlarını kestirdiler. Ancak buna rağmen istedikleri sonuca ulaşamayarak hayal kırıklığına uğrayabilirler. Saç uzatma konusunda sorun yaşayan birçok kişinin yeni tanışacağı sinameki yağı bu konuda sıkıntı yaşayan kişilerin yardımına koşabilir. ''Sinameki yağı saç uzatırmı'' diye soracak olursanız hızlı bir şekilde saçının uzamasını isteyen birçok kişi evde kendi hazırlayacağı sinameki yağı ile saçlarının sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilir. Oldukça başarılı olan bu saç uzatma yöntemi olumlu sonuçlar doğuracağı için yüzünüzün gülmesini sağlayabilir.

Sinameki yağı saç uzatırmı, aktarlardan oldukça kolay temin edebileceğiniz sinameki otunu paket içinde ya da açık olarak satın alarak ve içine bir kaç malzeme ilave edip elde edeceğiniz sinameki yağını saçınıza uyguladığınızda her defasında taze olarak hazırlamanızda fayda vardır. Sabırlı davranıp sinameki yağının saça uygulandığı takdirde sinameki yağı saç uzatırmı sorusunun karşılığı olumlu yönde olacaktır. Doğal olan sinameki yağı kullanılan kimyasal bakım ürünleri yerine tercih edildiği zaman saçlar çok daha sağlık kazanacak ve sağlıklı saçların uzaması da daha hızlı olacaktır. Sinameki yağını özellikle de cansız saç yapısı olan kişilere tavsiye ederim. Doğal bir ürün olması nedeniyle saçınıza hiçbir zararı olmayan bu doğal yağa bence bir şans vermelisiniz.

Sinameki yağı ile saç uzatma kürü, bakımlı ve uzun bir saçım olsa diye hayal kuran kişilerin hayalini gerçekleştiren sinameki yağı saç uzatırmı sorusunun cevabını uygulayacağınız bu kür sayesinde olumlu olarak alabilirsiniz. 

Sinameki yağı tarifi, 1 tatlı kaşığı kadar sinameki otunun üzerine yarım su bardağı su ilave edip kaynattıktan sonra suyunu süzerek soğumasını bekleyin. Soğuyan bu karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar badem yağı ve eczanelerden oldukça kolay temin edebileceğiniz bemiks ampul ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra bu yağı saç diplerinize masaj yaparak uyguladıktan sonra bu şekilde 30 dakika kadar bekleyin. Adından saçlarınızı yıkayıp durulayın. Sinameki yağını haftada 1 defa uyguladığınız takdirde ilerleyen zamanlarda saçlarınızın hızlı bir şekilde uzadığını göreceksiniz. Kullanan birçok kişinin memnun kaldığı bu yağı doğal bir saç bakım maskesi olarak saçınıza hiçbir zarar vermeden saç köklerinizi besleyerek saçlarınızın uzama hızını arttırır. 

Sinameki yağı saç uzatırmı, saç uzatıcı etkisi ile beraber aynı zamanda saç rengi açma konusunda da oldukça etkili olan sinameki yağı hem boyalı hem de boyasız saçların renginin bir ton açılmasını sağlar. Uzun süre saça uygulandığı takdirde saçları koruma altına alan bu yağı saç uzatma konusunda uygulanacak hızlı ve pratik yöntem olması bakımından birçok kişiye öneririm.
]]>
Sinameki Ekstraktı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-ekstrakti.html Sat, 08 Dec 2018 23:45:53 +0000 Sinameki Ekstraktı, çiçekli ağaççık familyasına mensup bitki türü olan sinameki yaprağından elde edilen bir yağdır. Tropikal iklim alanına uyum sağlayan bu bitki belirli işlemlerden geçirildikten sonra yağ üret Sinameki Ekstraktı, çiçekli ağaççık familyasına mensup bitki türü olan sinameki yaprağından elde edilen bir yağdır. Tropikal iklim alanına uyum sağlayan bu bitki belirli işlemlerden geçirildikten sonra yağ üretimine katkıda bulunur. Özellikle Hindistan, Somali, Mısır, Sudan ve Ortadoğu ülkelerinde yoğun olarak yetiştirilen sinameki bitkisinin ekstraktı sanayi kolları dahilinde hizmete sunulmaktadır. Organik kökenli bu ürün vücut kapsamında her noktaya yönelik birçok açıdan fayda sağlar. 

Sinameki ekstraktı, raflarda yerini alarak aktarlarda ve marketlerde satış noktalarında temin edilmektedir. Birçok markaya yönelik sinameki ekstraktı mevcuttur. Bu hususta katkı maddesi içermeyen saf halde üretilen bu yağın temin edilmesi sağlık bakımından son derece önemlidir. Ayrıca uygun saklama koşullarında muhafaza edilmesi de raf ömrünün uzaması açısından değer teşkil eder. 

Sinameki Ekstraktı Saça Faydaları 

Sağlıklı saç köklerine sahip olmak her insanın hayalidir. Sinameki ekstraktının saça uygulanmasıyla birlikte sağlam yapılı saç telleri iyi bir şekilde uzayarak canlılığını korur. Bununla birlikte saç kökü derisindeki kuru yapılanma ve kepek oluşumunun önüne geçer. Saç kırıkları ve matlaşması engeller. Saç dökülmesini minimum düzeye indiren söz konusu bu ekstraktın saça uygulanması hususunda dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Bu noktada saçın temiz olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü kirli saça uygulanan bu yağ türü toz ve kirin saç derisine işlemesine kaynaklık ederek saç tellerinin kopmasına neden olur. Bundan dolayı kirden arındırılmış saça az miktarda sinameki ekstraktı masaj yapılarak uygulanmalıdır. Öte yandan tüm alana yayılmasına zemin hazırlanmalıdır. Bekleme süresi 40 dakika ile sınırlı kalmalıdır. Bu aşamadan sonra saç organik nitelikli sabunla ılık su eşliğinde yıkanarak bahse konu teşkil eden bu üründen arındırılmalıdır. Sonuç olarak canlı ve yumuşak yapıya sahip saçlara ulaşılarak hacim artışı sağlanır.

]]>
Sinameki Saç Çıkarır Mı https://www.sinameki.gen.tr/sinameki-sac-cikarir-mi.html Sun, 09 Dec 2018 12:34:01 +0000 Sinameki saç çıkarır mı, sinameki bitkisi tropikal bölgelerde yetişen 250 den fazla türü olan bitkiler arasında yer alır. Alternatif tıp içerisinde kullanılan Sinameki otu ile birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilmekt Sinameki saç çıkarır mı, sinameki bitkisi tropikal bölgelerde yetişen 250 den fazla türü olan bitkiler arasında yer alır. Alternatif tıp içerisinde kullanılan Sinameki otu ile birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilmektedir. Özellikle Kozmetik alanında birçok ürünün içerisinde sinameki bulunduğu gözlenir. Sinameki bitkisinin tozu, hapı, çayı veya kurusunun kullanılarak birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilirken özellikle bağırsak problemleri ve üzerinde inanılmaz faydası bulunduğu belirtilmektedir. Mide şişliğine giderirken, iştah kapatma; özelliği bulunmaktadır. Özellikle diyet yapılan yapan kişilerin kullanılmasının fayda sağladığı belirtilmektedir. Sinameki saç çıkarır mı noktasında sorulan sorulara verilen en güzel cevap kullanılması halinde inanılmaz değişikliklerin yaşandığının gözlenmesidir. Özellikle cilt ve saç bakımı üzerinde kullanılması sonrasında birçok değişiklik meydana getirdiği belirtilmektedir. Özellikli saç derisinde bulunan egzama problemlerin tedavi edilmesinde inanılmaz faydası vardır. İçerdiği potasyum içerik sebebiyle cildin gerekli ihtiyaçlarını karşılar. Sinameki otu kullanılarak saç problemlerinin yarattığı olumsuzlukların giderilmesi sağlanır.
 
Sinameki kürü saç çıkarır mı uygulaması

Sinemaki otunun belirli aralıklarla saç içerisinde uygulanması halinde saçta bulunan dökülme, kepeklenme, kuru döküntü, kaşıntı, egzama, iltihaplanma gibi problemlerin giderilmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Saç uzatması bakımından kullanılması ile inanılmaz faydalar sağladığı belirtilmektedir. Alternatif tıp içerisinde yaygın olarak kullanılan sinameki kürü saç çıkarır mı noktasında yapılan uygulama şöyledir:

3 yemek kaşığı sinameki otunun iki bardak içme suyu ile 10 dakika kaynatılmasının ardından ocaktan alınarak ılıyana kadar beklenmesi gerekir. Soğuduktan sonra içerisinde bulunan bitkinin posasının süzülmesinin sonrasında saç bakımı için karışım hazırlanır. 

Sinameki saç çıkarır mı noktasında bu uygulamanın temiz saça uygulanması fayda eder. Böylelikle saç derisinin yaptığımız karışımı kolaylıkla emmesi sağlanır. Hazırlanan suyu isterseniz sprey şişelere koyarak daha kolay uygulama yapabilirsiniz. Saçı uzun olan kişilerin sinameki kürü uygulanmasını yaparken iki katı fazla yapması daha fayda sağlar. Sinameki kürünün masaj yapılarak saç derisinin her yerine gelecek şekilde uygulanmasından sonrasında iki saat kadar beklemesi gerekir. İki saat sonrasında saçların iyice durulanması sonrasında saç derisinin gerekli vitamin ihtiyacının karşılandığı gözlenir. Özellikle ikinci uygulanmanın ardından saçta bulunan farklılıklar gözle görülür. Sinameki saç çıkarır mı, yapılan bu uygulamaya 6 ay devam edilmesi halinde saç derisinde bulunan boşluklar da yavaş yavaş tüylenmelerin başladığı, saçın dolgunluğunun arttığı, kepeklenme gibi problemlerin giderildiği, saçların daha güçlü şekilde büyümeye başladığı belirtilmektedir. Ancak uygulamanın düzenli olarak yapılması gerekirken; haftada bir uygulanması yeterlidir. Verilen ölçülerin dışında fazla uygulama yapanların faydadan çok zarar gördüğü açıklanmıştır. 
]]>