Sinameki Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinameki Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Sinameki kürü, Bağırsak, gaz, karın şişliği, karında gerginlik ve katı dışkılayan ve çokça kabızlık şikâyeti olan kişiler tarafından kullanılan bir kürdür. Ancak insanlar sinameki kullanırken birçok kurala dikkat etmeden bilinçsizce kullanabiliyorlar. Oysa bütün kürlerde olduğu gibi sinameki kürünün de uygulama şekli ve uygulama süresi vardır. Bütün bunlara dikkat edilmezse sonucunda kötü rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

Sinameki kürü, bütün bitkiler gibi doğanın insanlara birtakım rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılması için sunduğu bir bitkidir ve doğru kullanıldığı takdirde ciddi etkileri saptanmıştır. Hatta tıpta da birçok kabızlık ve lavman ilaçlarının içerisinde sinameki kullanılmaktadır. İnsanlarda evlerinde birtakım rahatsızlıklarını aşmak için sinameki kürü kullanırlar fakat sinameki çok etkili bir bitki olduğu için doğru kullanılmadığı takdirde ciddi yan etkilere neden olabilir. Sinameki kürü genelde en çok ev hanımlarının tercih ettiği bir kürüdür. Sebebi ise sürekli evde oldukları için kullandıkları kür sonucunda tuvalet ihtiyaçlarını rahatça sağlayabildikleri içindir. Sinameki kürü ciddi bir lavman etkisi gösteren bağırsakları tamamen boşaltmaya yarayan bir çeşit kabızlık kürüdür. Bu kür bağırsakları tamamen boşalttığı için doğru kullanılmazsa bağırsakta da oldukça olumsuz etkiler yaratabilir. Bunlar şu şekildedir:

Sinameki kürünün bağırsaklarda yan etkileri nelerdir?
  • Bağırsaktaki yararlı bakteri ve mikroorganizmaları yok ederek bağırsağı ilerleyen zamanlarda tembelleştirir
  • Uzun süreli ve yanlış kullanımı bağırsakta delinmelere neden olabilir
  • Mide asitlenme yaparak midede yanma, tahriş ve reflü gibi hastalıklara neden olabilir
  • Mide ve bağırsaktaki suyun azalarak hastalıkların oluşmasına neden olabilir
  • Doğruda olsa uzun süreli kullanımda bağırsakları duyarsızlaştırarak tembelleştirir
Sinameki kürü yanlış veya uzun süreli kullanımlarda yukarıda sayılan önemli rahatsızlıklara neden olur. Bu yüzden doğru şekilde, doğru zaman aralığında kullanmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde bağırsaklarda ve midede ciddi tahribatlara neden olabilir.

Sinameki kürü nasıl yapılır?

Öncelikle bir tutam sinameki yaprağı yıkanır ve cam bir kaba atılır. Ardından yüz derecede beş dakika kaynatılmış su bir dakika falan bekledikten sonra, cam kaba sinameki yapraklarının üzerine dökülür ve ağzı kapatılarak beş on dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra yapraklar kabın içinden çıkarılır. Ardından bu kür soğuk ya da istenirse sıcak bir şekilde içilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir önemli husus da sinameki kürü akşamları tok karnına içilmelidir ve günlük en fazla bir buçuk su bardağı kadar içilmelidir. Yani ortalama 300 ml geçmeyecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde mise ve bağırsaklara zarar verebilir. Ayrıca bu sinameki kürü en fazla bir hafta olmalıdır.

Sinameki kürünü tekrar uygulamak için, bir önceki kürün bittiği tarihten itibaren en az bir ay geçmesi beklenmelidir. Sinameki kürü bu kurallara uyularak uygulandığı takdirde herhangi bir rahatsızlık vermemektedir ancak zaman ve miktar kuralına uyulmazsa ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sinameki Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinameki Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinameki Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinameki Faydaları Nelerdir?

Sinameki Faydaları Nelerdir?

Sinameki Diyeti Listesi

Sinameki Diyeti Listesi

Sinameki Zararları Nelerdir?

Sinameki Zararları Nelerdir?

Sinameki Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Sinameki Çayı Tarifi ve Malzemeleri