Sinameki Çayı Zayıflatır mı?
17 Haziran 2024 Pazartesi

Sinameki Çayı Zayıflatır mı?


Sinameki otundan yapılan sinameki çayı özellikle zayıflama amacıyla bilinçsiz bir şekilde tüketilmektedir. Sinameki çayı vücuttan su ve ödem attırması sebebi ile oluşan kilo kaybı zayıflama olarak nitelendirilse de aslında bilinçsizce yapılan bir çabadan başka bir şey değildir. Sinameki çayının uzun dönemde vücuda ve organlara vereceği zarar da cabası.

Sinameki Çayının Etkileri ve Kullanımı

Öncelikle şu gerçeği bilmek gerekir, sinameki otu içerisindeki etken maddeler sebebi ile tıp alanında pek çok ilacın etken maddesi olarak yer almaktadır. Ama tabi ki bu ilaçların içerisinde kontrollü bir şekilde ve belli dozlarda bulunmaktadır. Doktorların özellikle ameliyat öncesi bağırsak temizleme nedeni ile bu etken maddeyi içeren ilaçları hastalarına reçeteli olarak verdikleri bilinen bir gerçektir.

Çünkü sinameki otundan elde edilen sinameki çayı müshil özelliği taşımaktadır. Sinameki otu etken madde olarak laktasif içermesi sebebi ile bağırsaklarda uyarıcı bir etki yapmakta dolayısı ile kabızlığı gidererek dışkının yumuşamasına neden olmaktadır.

Sinameki Çayı ve Zayıflama

Sinameki çayı zayıflatır mı sorusunun gerçek ve tek bir bilimsel cevabı bulunmaktadır. Sinameki çayı kesinlikle zayıflatma özelliğine sahip olmadığı gibi uzun süreli ve fazla miktarda kullanımlarda bağırsak yüzeyinde bulunan villus dokusunu tahribata uğratmaktadır. Oysaki bağırsak yüzeyindeki villus dokusu sindirime yardımcı olan ve sindirimi kolaylaştıran bir dokudur. Bu doku tahrip olduğunda sağlıklı bir şekilde boşaltım yapılamayacağı dolayısı ile boşaltımın düzgün olmadığı bir vücutta ise sağlıklı bir zayıflama olmayacağı da kesin ve nettir.

Sinameki Çayının Zararları

Sinameki çayı zayıflama amacı ile uzun süreli kullanıldığında bağırsakların normal çalışma işlevini bozarak bağırsakta tembellik yaratır. Ayrıca sinameki çayı belli bir müddet bağırsak aktivitesini hızlandırdığı için siz kilo verdiğinizi sanırsınız. Fakat olan şey vücudun hızlıca su ve elektrolit kaybetmesinden başka bir şey değildir. Ayrıca sinameki çayı vücuttan elektrolit dengesini sağlayan potasyumu uzaklaştırarak vücudunuzun halsiz kalmasına ve karaciğer ve böbreklerde tamiri mümkün olmayan tahribatlara neden olur.

Sinameki Çayının Doğru Kullanımı

Elbette sinameki otu faydalı bir bitkidir. Fakat bu faydalı özellik belli kullanım dozlarında ve belli süreler için geçerlidir. Zayıflatıcı özelliği olduğunu kulaktan dolma bilgilerle edindiğiniz sinameki çayı bilinçsiz ve kontrolsüzce kullanılmaması gerektiği gibi farklı hastalığı olan ilaç kullanan ve gebe olan kadınların özellikle kullanmaması gereken bir bitkidir.

Gerekirse doktorunuza danışarak belli kürler halinde kullanabilirsiniz.

Sinameki Çayı Zayıflatırmı Yorumları

soru

Badi

21 Ağustos 2018 Salı

İyi günler ben aşırı derece kilolu olan bir bayanım midemde gastirit olduğu için sık sık yemek yemek zorunda kalıyorum. Ama kilo vermek de istiyorum. Sorum şu sinemaki çayının bana ne gibi bir faydası olabilir. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Yıldıran

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba bu tarz bitki çayları gastrit sorunu olanlar için içe yarasa bile doktor önermesi ile kullanılmalıdır. Bu yüzden önce doktorunuza danışmalı öyle kullanmalısınız hele ki bir de ilaç kullanıyorsanız birlikte bu çayı içmeniz içtiğiniz ilacı nötr edebilir. Bu yüzden aktarlardan aldığımız bitkileri bilinçli bir şekilde kullanmalı doktorumuza danışmalıyız iyi günler

cevap

Taylak

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, normal koşullarda kilo verme durumlarında sinameki çayı ciddi anlamda faydalar sağlamaktadır. Ancak midede gastrit sorununuz var ise bu çayı kullanmadan öne doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda ciddi rahatsızlıklar çıkmaya devam edecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinameki Kürü Saç Dökülmesi

Sinameki Kürü Saç Dökülmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

Sinameki Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Sinameki Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Sinameki Yağı Saç Uzatır mı?

Sinameki Yağı Saç Uzatır mı?

Sinameki Diyeti Listesi

Sinameki Diyeti Listesi

Sinameki Kabızlık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinameki Kabızlık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?